Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Dobré zprávy pro euro

Klíčové body

  • Evropská centrální banka včera ponechala úrokové sazby i objemy nákupů aktiv beze změny.
  • Euro by v příštích dnech mohlo zkorigovat část svých zisků.
  • Pozvolný růst amerických výnosů by ve střednědobém horizontu nemusel euru bránit v cestě k 1,25 EURUSD.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší den byl velkou zkouškou pro hlavní měnový pár. Po konstantním posilování eura od začátku dubna jsme se dostali do fáze, kdy je pro společnou evropskou měnu neustále těžší se posouvat na silnější úrovně. Včerejší zasedání Evropské centrální banky přineslo vyšší volatilitu, v konečném důsledku ale nedošlo k většímu posunu na páru eura s dolarem.

Euro vůči dolaru posilovalo tři týdny v kuse, včerejší zasedání ECB však velmi pravděpodobně ukončilo aktuální býčí swing. Pár eura s dolarem se v posledních dnech podle technické analýzy pohyboval na tenkém ledu a včerejší absence fundamentálního impulzu z Evropské centrální banky nutného k posunu směrem k hodnotám okolo 1,2100 EURUSD obchodníkům ukázala, že je třeba být obezřetný ohledně dalšího ziskového potenciálu eura před jistým nádechem dolaru.

Při pohledu na delší časový horizont (denní graf) se můžeme zaměřit na korelaci mezi vývojem kurzu eura s dolarem a americkými výnosy desetiletého vládního dluhopisu, který je v grafu vyznačen oranžovou barvou (levá osa). Zajímavý je pohled na období od přelomu nového roku, který je vyznačen modrou vertikálou. Právě začátkem roku došlo ke kombinaci vysoce překoupeného eura poblíž horní hranice dlouhodobého trendového kanálu definujícího obchodování od příchodu koronavirové krize, divergenci v rámci indexu relativní síly a zároveň indikátoru MACD a počátku výprodeje amerických dluhopisů s dlouhými tenory.

Z grafu je zřejmé, že výnosy měly tendenci růst v průběhu celého sledovaného období, nicméně lednový prudký nárůst, který prolomil hranici jednoho procenta, upoutal oči investorů, kteří od té doby svůj zrak začali soustředit tímto směrem čím dál tím více. S tím, jak se pozornost všech obchodníků uchýlila ke sledování dluhopisového trhu, výnosy dále rostly vysokým tempem až nad hranici 1,75 %. K těmto hodnotám se Treasuries vyšplhaly 31. března a zaznamenaly tak historicky propastný kvartál. Ve stejný den se na nejnižší hodnotu od začátku listopadu dostal i kurz eura s dolarem, který od té doby posiluje a ke dnešnímu dni se posunul zhruba o 3 % výše.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Od nového roku, kdy došlo ke zrychlení tempa růstu amerických výnosů, se vytvořila velmi silná negativní korelace mezi výnosy a kurzem eura proti dolaru. Například aktuální zpevňování eura jde příkladně ruku v ruce s korekcí rostoucích výnosů. Otázka je, co se bude dít dál. Z letních a podzimních měsíců je vidět, že mírný růst výnosů nemusí mít nutně významný dopad na kurz eura proti dolaru. Pokud máme tedy hlavní vlnu výprodeje na dluhopisovém trhu za sebou a nyní se navrátíme k postupnému, ale pozvolnému růstu výnosů, euro by již nemuselo být pod tak velkým tlakem z tohoto titulu. Lépe řečeno, dolar by mohl ztratit svou páku, kterou v prvním čtvrtletí letošního roku tahal prakticky veškeré rizikové i nerizikové měny níže.

Pro euro to jsou beze sporu dobré zprávy, jelikož s postupným zlepšováním situace ohledně koronaviru a rychlejším postupem směrem k proočkovanosti a dosažení kolektivní imunity budou rizika pro země eurozóny slábnout a znovu otevřené ekonomiky budou mít cestu k růstu otevřenou. Pokud by se ukázala výše zmíněná myšlenka ohledně pozvolného růstu výnosů, který nebude mít významný dopad na devizový trh, jako pravdivá, pak by mělo mít euro další důvod k návratu na ziskovou cestu i v delším časovém horizontu. Momentálně je sice možné, že euro projde mírnou korekcí svých zisků a hlavní měnový pár se podívá zpět pod hranici 1,2000 EURUSD, případně v její blízkosti bude jistou dobu konsolidovat. V průběhu druhé poloviny roku pak čekáme posun směrem k psychologické hranici na 1,2500 EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2036 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2001 do 1,2101 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,85 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,76 až 26,01 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,35 až 21,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter