Euro proti dolaru umazalo část ranních ztrát. Obchoduje se pod 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se posunula do zisku kolem úrovně 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Dočkáme se „fúze“ Fedu s americkým ministerstvem financí?

Chair Yellen presents the Monetary Policy Report to the Congress: _D4A3761 flickr photo by Federalreserve shared as a Public Domain United States Government Work (PD)

Minulý týden byla Spojených státech oznámena kandidátka na ministryni financí, přičemž jde o jedinou kandidátku na tuto pozici.  Má se jí stát Janet Yellen, která prošla řadou pozic úzce spojených s ekonomickým chodem země – od vedení ekonomických poradců Billa Clintona v letech 1997-1999 až po guvernérku Fedu v letech 2014-2018. Nyní má stát ministryní financí. Co to může znamenat?

Předně se jedná o někoho, koho všichni znají. Její myšlení, názory a kroky v úřadu lze relativně přesně odhadnout. Obchodníci na finančních trzích tak mohou být za tuto nominaci rádi.

Ministryně zná Fed zevnitř. Pokud bude opět potřeba spolupráce v rámci řešení finanční krize, bude schopna s ním komunikovat. Je si dobře vědoma i možných dopadů různých kroků. Zkrátka namísto sezení ve Fedu a čekání, co ministerstvo financí vymyslí a jak bude reagovat, přechází na druhou stranu. Tímto krokem se otevírá otázka „fúze“ Fedu s ministerstvem financí.

Pokud jde o výdaje, pravděpodobně J. Yellen nebude troškař, budou-li potřeba státní finance. Raději bude vysvětlovat desítky až stovky miliard dolarů navíc, než aby 1 dolar chyběl. To odpovídá ostatně i výzvě Mezinárodního měnového fondu, že vlády mají utrácet.

Pokud k tomu připočteme i fakt, že úrokové sazby nepůjdou nahoru dříve než v roce 2023  (tedy nedojde k tomu v první polovině jejího funkčního období), lze z její strany očekávat silně expazivní kroky.

Newsletter