Dočkáme se vyšší volatility dluhopisů, která povede k výprodeji akcií?

Klíčové body

  • Volatilita dluhopisového trhu klesá, trend se však může obrátit.
  • Vyšší výkyvy bondového trhu by mohly mít vliv na akcie.
  • Americké výnosy vzrostly díky trhu práce.
Zdroj: Depositphotos

Volatilita amerického dluhopisového trhu měřená indexem MOVE dosáhla během prvního čtvrtletí loňského roku nejvyšších hodnot od roku 2016. Od té doby postupně klesá. Rizikem je její nárůst, který povede k růstu volatility akciového trhu s potenciálním přesahem na výprodej některých sektorů.

Výnosy dluhopisů, zde konkrétně desetiletého (černý graf), se po prvním čtvrtletí 2023 vyšplhaly výš. Maxima u sledovaného instrumentu bylo dosaženo loni v říjnu, kdy výnos krátce překonal hranici 5 %. Poté následoval pokles, přičemž letos se držíme ve zhruba padesátibodovém pásmu mezi 3,9 % až cca 4,4 %. Pomineme-li přelom loňského třetího a čtvrtého čtvrtletí, stále jde o nejvyšší hodnoty od roku 2007.

Zdroj: Bloomberg

Agentura Bloomberg uvádí, že se situace kolem volatility dluhopisového trhu může změnit. Vychází přitom z volatility inflace, která po silném poklesu opět roste. Zvýšená inflační nejistota by v tomto ohledu mohla být rizikem rostoucí volatility dluhopisů.

Zdroj: Bloomberg

Rostoucí volatilita bondů by mohla ovlivnit akciový trh. Bloomberg zde vychází ze vztahu volatility dluhopisů a korelace indexu S&P500. Právě tato korelace vinou koncentrace indexu (jeho vývoj ovlivňuje pár titulů, viz Magnificent Seven) výrazně klesla, přičemž Bloomberg předpokládá, že už dále klesnout v podstatě nemůže. S ohledem na historickou sladěnost volatility dluhopisů s korelací indexu by nárůst první mohl vést k růstu druhé následně se projevující ve vyšší volatilitě akcií, tedy v indexu VIX.

Zdroj: Bloomberg

Takový scénář by nemusel znamenat okamžitý plošný výprodej. S ohledem na inflační rizika a jejich dopady by však výše popsané prostředí mohlo dle Bloombergu dostat pod tlak sektory citlivé na vývoj delších úrokových sazeb, jako jsou na příklad technologie.

Co se týče výnosů dluhopisů, kombinace inflačního rizika a nad očekávání silnějšího růstu je rizikem posunu směrem vzhůru. O něco větší sílu můžeme vidět u očekávaného růstu, což reflektuje vývoj reálných tržních sazeb. Výnos pětiletého protiinflačního dluhopisu za poslední měsíc vzrostl o 19 bodů, desetiletého o 22 bodů a třicetiletého o 21 bodů. U všech třech splatností to byly právě reálné výnosy, které stály za růstem těch nominálních.

Rychlý růst nominálních a reálných tržních sazeb zůstává rizikem silnějšího dolaru, výprodeje rizikových akcií, a samozřejmě utažení podmínek financování.

Zdroj: X, LiveSquawk

K vyšším výnosům v pátek přispěl výsledek dat z amerického trhu práce. Nad očekávání vyšší tvorba nových pracovních míst, mzdy držící si tempo, které podle komentářů představitelů Fedu nejsou kompatibilní s dosažením inflačního cíle, a pozitivní revize tvorby nových pracovních míst za leden a únor o celkových 22 tisíc (leden +27 tis., únor -5 tis.). Trh z toho vyčetl dobrou kondici trhu práce, a tedy ekonomiky jako celku (růst akcií), a potřebu vyšších sazeb (silnější dolar, který ale zisky nakonec odezvdal, a rostoucí výnosy). Při pohledu na futures sazby SOFR vidíme, že trh mírně zkorigoval výhled poklesu úroků v letošním roce z předchozích cca 65 bodů na aktuálních zhruba 60.

S ohledem na tržní výhled bude důležitý i výsledek inflace, kde už máme signály ohledně vyšších čísel, např. z titulu vývoje ropy a cen benzinu. Americká inflace za březen bude zveřejněna ve středu 10. dubna. Zajímavý bude pohled na možnost, zda se při nad očekávání vyšších inflačních číslech trh přikloní více k možnosti „pouze“ dvou cutů v letošním roce.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0835 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0798 do 1,0883 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,30 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,35 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,26 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,20 do 23,48 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter