Dohoda o íránském jaderném programu na stole. Ropa klesá

Írán a světové mocnosti dosáhly na jednání ve Vídni dohody ohledně íránského jaderného programu. Potvrdili to dnes diplomaté obou stran. Na dohodu, která Íránu umožní značně posílit vývoz ropy a otevře zemi globálním investorům, reagují ceny komodity zhruba 2% poklesem. Ropa WTI se dostává blízko letošním minimům, aktuálně na 51 USD za barel, Brent zlevňuje pod 57 USD/barel.

V pondělí vypršel další prodloužený termín, do kterého měla být dohoda dojednána, rokování pak pokračovala i po půlnoci. „Veškerá ta těžká práce se vyplatila a uzavřeli jsme dohodu. Bůh žehnej našemu lidu,“ řekl agentuře Reuters íránský diplomat, který si přál zůstat v anonymitě. Uzavření dohody agentuře potvrdil i jiný íránský představitel.

Čeká nás další propad ropy?

Současné kolo rozhovorů šestky mocností USA, Británie, Francie, Ruska, Číny a Německa s Íránem v rakouské metropoli trvá už třetí týden. Konečný dokument měl být podle původního harmonogramu hotov už do 30. června, postupně byl ale termín prodlužován až na pondělí. Ani tento termín ale nakonec nebyl dodržen.

Írán dohodou přistupuje na omezení svého jaderného programu a na oplátku dostane uvolnění sankcí uvalených protistranou, které doléhaly na íránskou ekonomiku. Skutečné uplatnění dohodnutých kroků je otázkou měsíců a bude zřejmě záležet na tempu, jímž bude Írán plnit své závazky, píše Bloomberg. Zrušení sankcí umožní časem ropné velmoci nejen posílit svůj vývoz a tím podpořit nabídku ropy na světovém trhu, ale otevře také zemi přístup na zahraniční finanční trh.

Íránský vývoz ropy se v důsledku sankcí snížil téměř o polovinu na zhruba milion barelů denně. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že díky ohlášené dohodě by mohl během jednoho roku stoupnout až o 60 procent.

Na trhu s ropou již delší dobu panuje převis nabídky nad poptávkou. Pondělní údaje ukázaly, že Saúdská Arábie v červnu zvýšila těžbu ropy o 231.000 barelů denně na rekordních 10,56 milionu barelů denně. Země, která je největším vývozcem ropy na světě, tak potvrzuje, že je odhodlána bránit svůj tržní podíl.

Newsletter