Dohoda o Íránu. Wall Street končí týden výše

(Aktualizováno 22:58) Americké akcie zakončily zkrácený obchodní týden před svátky růstem zhruba o to, co včera odevzdaly. Motorem k zelenému zakončení Wall Street byla rýsující se dohoda světových mocností o Íránu.  S&P 500 a DJIA na ní končí o 0,4 % výše, Nasdaq odchází na svátky silnější jen o 0,1 %.

Světové mocnosti dosáhly dohody o základních parametrech íránského jaderného programu a kompletní dohodu chtějí dotáhnout do července, uvedly zdroje z jednání. To by mělo vyústit ve změkčení sankcí EU a USA.

Menu dat z americké ekonomiky dnes nabídlo průmyslové objednávky, které překvapily růstem, a méně proti odhadům (tedy také pozitivní výsledek) bylo žádostí o podpory v nezaměstnanosti.

USA: Průmyslové objednávky v únoru +0,2 % po -0,7 % v lednu (kons. -0,4 %)

USA: Žádostí o dávky za týden přibylo 268 tis. (konsensus 286 tis., předch. 288 tis.)

Nepříjemné podezření z manipulace derivátů na obilí míří na potravinářské firmy Kraft Foods a Mondelez a to do doby před jejich rozdělením v roce 2012. Kraft říká, že veškeré případné sankce půjdou k tíži druhé firmy, ta zase, že nebudou významné natolik, aby poškodily akcionáře.

Po ztrátě dovozní licence své prodeje vakcíny v Číně zastaví Pfizer. Stopka na dovoz se týká vakcíny Prevenar, údajně jediné, kterou na trhu nabízí.

Pimco žaluje AIG kvůli ztrátám, které fondy dluhopisového gigantu utrpěly v souvislosti finanční krize roku 2008.

Oči investorů se ale již upínají za svátky. 8. dubna začne výsledková sezóna za první čtvrtletí letošního roku. Klíčovou otázkou je: nakolik silný dolar poškodil hospodaření firem.

Newsletter