Dohoda o zmrazení produkce. Proč nemůže fungovat?

Giganti ropného průmyslu – Rusko, Saúdská Arábie a spolu s nimi také Katar a Venezuela, se v úterý dohodly na zmrazení produkce na lednových úrovních. Chtějí tak čelit trvale nízkým cenám ropy. Chtějí také ale, aby totéž udělali ostatní producenti černého zlata. Je tedy vůbec nějaká šance, aby poprvé po patnácti letech vznikla dohoda mezi nečlenskými a členskými zeměmi OPEC? Podle úterní reakce trhů spíše žádná, než nějaká. Důvody?

Dodávka bude stále vyšší než poptávka

Na přezásobeném trhu znamená zmrazení produkce mnohem méně, než snížení produkce, zejména pokud dva největší producenti – Saúdská Arábie a Rusko v lednu čerpali rekordní množství. Rusko v lednu produkovalo rekordních 10,88 milionů barelů denně. Produkce Saúdské Arábie byla také blízko jejímu rekordnímu množství. Byla na úrovni 10,2 milionu barelů denně, poznamenal senior redaktor komodit The Economist Intelligence Unit (EUI), Sebastien Marlier.

 

 

Írán o dohodu nebude mít zájem

Poté, co byla íránská ekonomika zproštěna symbolických pout v podobě sankcí Západu, nebude mít Írán na podobně dohodě zájem. Naopak v rámci posílení své ekonomiky bude chtít produkci zvýšit.

Írán, který se úterní schůzky nezúčastnil, měl v tomto roce v plánu zvýšit produkci nejméně o 500 tisíc barelů denně. „Chtít po Íránu, aby zmrazit svou produkci je nelogické … když byly na Írán uvaleny sankce, některé země svou produkci zvýšily a způsobily pokles cen ropy… jak teď mohou očekávat, že s nimi bude Írán spolupracovat?“ poznamenal Mehdi Asali, íránský velvyslanec v OPEC.

Kde je voda a mléko dražší než benzin?

Rusko pravděpodobně bude podvádět, znovu!

Producenti mimo OPEC nemají dobrou pověst, co se dohod o produkci týká. V roce 1990 Rusko podobnou dohodu s OPEC nerespektovalo, podotkl Sebastien Marlier. V roce 2001, kdy vznikla poslední dohoda mezi členskými zeměmi OPEC a zeměmi mimo něj, přesvědčila Saúdská Arábie Mexiko, Norsko a Rusko, aby přispěly ke snižování produkce. Moskva však dohodu nedodržela a vývoz místo toho zvýšila, oznámila agentura Reuters.

 

 

OPEC „podvádí“ běžně

Ačkoli ropný kartel nastavuje produkční cíle a stropy, reálná produkce byla vždy otazník. „Každý, kdo si kdy myslel, že by zde mohl být dialog o snížení produkce, by si měl uvědomit jednu věc – OPEC podvádí a to ve všem. I když oznámí snížení produkce, nikdo by to neměl brát vážně,“ poznamenal Dennis Gartman.

Kdyby se produkce snižovala, o moc by to nebylo…

OPEC důsledně odmítal snížit produkci s tím, jak se jeho klíčovému členovi -Saudské Arábii strategie držet nízké ceny hodila. Vytlačovala hráče s vyššími náklady z trhu. Se zmrazením produkce by se cena ropy mohla zvýšit, což by mohlo hrát do karet právě producentům z břidlicových nalezišť, kteří by tak mohli znovu rozjet svou produkci.

Jak dlouho vydrží Saúdská Arábie? Bude v roce 2018 bez peněz?

Newsletter