Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Dohoda Ruska se Saúdy o ropě? Írán se jí chystá chrlit víc a víc

Írán zvýší svou produkci ropy k předsankčním úrovním v nejbližších několika měsících. Nebude se řídit dohodou o stabilizaci trhu s ropou, kterou spolu uzavřeli Rusko a Saúdská Arábie. Mezi Íránci a Saúdy roste napětí na vícero úrovních. Podle saúdského nejvyššího duchovního v čele Íránu nestojí muslimové.

Ředitel Národní íránské ropné společnosti (NIOC) pro mezinárodní záležitosti Seyed Mohsen Ghamsari řekl ve středu CNBC, že íránská ropná produkce dosáhla úrovně 3,8 milionu barelů denně a že by mohla být zvýšena k úrovním, které Írán držel, než na něj byly uvaleny sankce. Produkovat by mohl tedy něco přes 4 miliony barelů denně.

„Jak každý na trhu ví, brzy na trh dodáme další ropu. Bude to do konce roku, zvyšujeme výkon nejméně o 300 tisíc barelů denně, což znamená, že bychom mohli dosáhnout předsankční úrovně v dvou nebo třech měsících,“ uvedl Ghamsari.

Prohlášení přišlo poté, co v pondělí vydala Saúdská Arábie společně s Ruskem prohlášení o spolupráci, jejímž cílem je stabilizace cen ropy.

Írán rozhodně nepatří mezi „fanoušky“ zmrazení produkce. I v tomto kontextu je napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií vysoké. Ghamsari také CNBC poznamenal, že rozhodnutí o zmrazení výstupu je v rukou ropného ministra země, Bijana Namdara Zangeneha. Musí se rozhodnout, ale na základě jeho předchozích oznámení na toto téma můžeme diskutovat a přemýšlet až v momentě, kdy dosáhneme původních úrovní.

Nyní jsou tak všechny oči upřeny na nadcházejícím neformálním zasedání OPEC v Alžírsku. Analytici jsou však, co se vlivu dohody mezi Ruskem a Saúdskou Arábií na OPEC jako celek, skeptičtí.

Newsletter