Dohoda schválena, Turci budou přebírat všechny migranty

AKTUALIZOVÁNO – Dohoda mezi Evropskou unií a Ankarou o vracení všech migrantů z řeckých ostrovů do Turecka byla premiéry a prezidenty unijních zemí schválena. Na twitteru to oznámili český premiér Bohuslav Sobotka i jeho finský kolega Juha Sipilä. Věc musí ještě osmadvacítka na summitu v Bruselu potvrdit společně s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

Jednání v Bruselu, která by měla vyústit v uzavření dohody s Tureckem o tom, že zpět převezme všechny migranty přijíždějící na řecké ostrovy, se tak zřejmě posunula. Osmadvacítka nyní o návrzích jedná u pracovního oběda, Davutoglu prozatím budovu opustil. Podle unijního činitele s výsledkem dopoledních jednání souhlasí.

V rámci dohody by měli Turci převzít zpět všechny migranty. Unie se zaváže, že za každého Syřana mezi nimi přebere jiného syrského občana s právem na azyl z Turecka.

Podle nejmenovaného představitele EU se ale Tuskovi při jednáních podařilo vyřešit čtveřici problémů, které ještě dopoledne věc zdržovaly. Kromě data spuštění celého mechanismu tak nyní návrh zdůrazňuje, že návraty se musí dít plně podle unijního i mezinárodního práva a nepůjde o plošný postup.

Největší spor panoval o turecký požadavek na otevírání nových kapitol přístupových rozhovorů, což blokoval Kypr. Věc bude nejspíš vyřešena slibem, že do konce června bude otevřena kapitola číslo 33 týkající se finančních a rozpočtových opatření. Další kapitoly v textu zmíněny podle unijního představitele nejsou.

Kompromisem v otázce turecké žádosti o vyšší finanční podporu z EU je slib, že do týdne bude sestaven seznam projektů, které bude možné rychle podpořit už v rámci loni domluvených tří miliard eur (81 miliardy Kč). Unie dá také najevo ochotu v případě vyčerpání těchto peněz poskytnout další financování.

 

Newsletter