Dohoda Turků s EU o uprchlících je špinavost, říká stíhaný novinář

Za špinavost označil dnes pronásledovaný turecký novinář a horký kandidát na letošní Sacharovovu cenu Evropského parlamentu Can Dündar dohodu mezi Evropskou unií a Ankarou o uprchlících, kvůli které EU podle něj mlčí o represích v Turecku, jen aby turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nepustil příval migrantů do Evropy.

„Nechci, aby unie zastavila přístupová jednání s Tureckem, naopak ty jsou kotvou pro tureckou demokracii. Izolace by pomohla pouze Erdoganovi. Ale unie musí přestat zavírat oči. To je chybná politika, za svobodu je třeba bojovat,“ prohlásil Dündar na tiskové konferenci ve Štrasburku.

Evropský parlament zde má ve čtvrtek schvalovat rezoluci vyzývající tureckou vládu k osvobození novinářů, uvězněných bez důkazů o účasti v nepovedeném červencovém pokusu o převrat. I Dündarova nominace na prestižní cenu má představovat signál Ankaře.

Sám Dündar jako bývalý šéfredaktor opozičního listu Cumhuriyet strávil tři měsíce za mřížemi kvůli odhalení dodávek tureckých zbraní povstalcům v Sýrii. Nyní žije v exilu v Německu. Ve vlasti byl v nepřítomnosti odsouzen k pěti letům vězení a ještě mu hrozí další, desetiletý trest „za podporu terorismu“.

Situace médií se po puči ještě zhoršila: úřady zatkly asi 130 novinářů a zavřely na 150 médií, čímž 2500 lidí přišlo o práci. Vláda ovládla hlavní média a ovzduší strachu brání se ozvat, vylíčil žurnalista a zdůraznil, že v Turecku je ve vězeních více novinářů, než v Rusku, Íránu či Číně.

„To nejsou čísla, ale lidé, naši přátelé, kteří trpí za mřížemi. Bojovali za mou svobodu, teď je řada na mně,“ zdůraznil a vybídl evropské novináře k solidaritě. Zachování svobody slova je podle něj důležité nejen pro Turecko, ale i pro budoucnost Evropy.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes v EP uvedl, že „příliv uprchlíků na řecké ostrovy se snížil o 98 procent oproti loňsku“, aniž se zmínil o dohodě s Tureckem.

Dohoda EU s Tureckem platí od 20. března. Jejím základem je zastavení živelných příchodů migrantů přes Egejské moře z Turecka do Řecka. Na oplátku EU přislíbila Turecku výraznou finanční pomoc, pokrok v přístupových rozhovorech a vízovou liberalizaci za podmínky, že Ankara změní protiteroristický zákon.

Newsletter