Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Dokáží si těžaři nasmlouvat budoucnost?

Výsledky prvního čtvrtletí, jejichž reportování v těchto dnech začíná, rozklíčují jednu z otázek, o které se hodně mluvilo na přelomu roku. A to, jak se projeví drastický pokles cen ropy ve výsledcích společností. Přirozeně se nejistota týká ropného a těžařského nebo třeba i leteckého sektoru. Diamond Offshore Drilling je zástupcem těžařské industrie orientující se těžbu na moři. Zdali stejným směrem jako cena ropy míří i cena jeho akcií probereme v následujícím článku.

Celý těžební sektor je pod tlakem obnovy kontraktů svých ropných plošin v letošním i příštím roce. Letos končí v sektoru 180 kontraktů, z nichž 85 nyní, ve druhém čtvrtletí. Jejich opětovný podpis bude samozřejmě záležet na očekávání pronajímatelů, které je přímo závislé na cenách ropy. Ani snížení denního poplatku za užívání neubralo trhu nervozitu týkající se prodlužování kontraktů. Těžaři v případě neprodloužení smluv mají jen tři možnosti: stanice se přesune do přístavu, kde čeká plně obsazená posádkou a provozuschopná v momentě podepsání, či se odstaví nebo sešrotuje. A je zřejmé, že jakákoliv forma přerušení provozu je pro těžaře problém. Nadto, pokud samotní výrobci ropy nebudou věřit v obrat vývoje cen ropy, těžařům nezbyde než volit jednu  z posledních dvou zmíněných variant. Toto rozhodování se samozřejmě nevyhne ani Diamond Offshore.

mil USD (mimo zisku na akcii) Q4 2014 Q1 2015 E Q-Q změna FY 2014 FY 2015 E FY-FY změna
Tržby 675,3 620,5 -8,1% 2814,7 2513,9 -10,7%
EBITDA 293,8 238,9 -18,7% 1029 996,8 -3,1%
Čistý zisk 98,8 60 -39,3% 387 262,5 -32,2%
Zisk na akcii 0,72 0,42 -41,7% 2,81 1,86 -33,8%
Dividenda 0,13 0,13 0,0% 3,5 0,5 -85,7%

Zdroj: Bloomberg

Samotná společnost Diamond Offshore je, alespoň co se týče své rozvahy, zdravá. Klesající hodnoty v řádcích výsledovky jsou důsledkem spíše tržních podmínek, než špatného managementu samotné firmy. Společnost má flotilu 38 mořských vrtných souprav, z nichž 30 aktuálně operuje především v v Mexickém zálivu a Severním moři. Jenže pouze 21 z nich má kontrakt na Q1 2016 a zbylým devíti smlouvy expirují tento rok. Mluví se také o předčasném ukončení pěti platforem.

V případě předčasného ukončení všech pěti platforem, by Diamond Offshore mohl přijít o příjmy v řádu až 36 milionů dolarů za čtvrtletí, tedy 106,2 mil. dolarů do konce roku, říká Dorien Xia na serveru Seekingalpha.com. Podíváme-li se na zmíněných 9 stanic, kde by se jednalo o 166,3 milionů, dostáváme horní odhad ztráty 272,5 milionu. Z čísel za rok 2014 ale vyplývá, že s poněkud utaženými opasky by dokázala společnost takovou ztrátu pokrýt. Na udržení se nad vodou by to ještě pro letošek stačit mohlo, ale bouřlivější vody budou investorům působit spíše mořskou nemoc a to zejména v následujících třech měsících.

Právě flotila a nepříznivé tržní podmínky stály za rozhodnutím agentury Standard & Poor’s snížit Diamond Offshore úvěrový rating. Společnost spadla níže z ratingu A- na BBB+ se stabilním výhledem na příští 2 roky, přičemž BBB+ je poslední stupínek nad hranicí dělící investiční a spekulativní pásmo. Agentura vidí minimální obnovování kontraktů v letošním a následujícím roce a poukazuje na relativně starší flotilu společnosti oproti její konkurenci.

Z hlediska technické analýzy (viz graf v galerii) se akcie blíží k hodnotám překoupení: indikátor RSI fluktuuje okolo hodnoty 60 a blíží se na úroveň 70, která se považuje za indikaci překoupení titulu a obratu trendu růstu ceny. Taktéž, měřeno na denních datech, prorazila Bollingerovo pásmo dvou standardních odchylek a testuje proražení svého 100denního klouzavého průměr. Dá se předpokládat, že čtvrtletní zisky za první kvartál budou nejzazším katalyzátorem obratu vývoje a nasměrují vývoj akcie směrem dolů. Výsledky se dozvíme 4. května a pouze extrémní úspěch s obnovou kontraktů, nebo strmý nárůst ceny ropy, změní tržní sentiment na akcii v positivní. V následujícím čtvrtletí proto očekávám, že cena akcie bude spíše pod tlakem a titul může být dle mého názoru zajímavý ke sledování pro zájemce o krátké pozice.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter