Dolar a „obávaná trojka“, která potrápila i korunu

Dolar si na začátku nového týdne udržel sílu. Americká měna se tak dostala až k nejsilnějším hodnotám ze začátku března. Katalyzátor zisků zůstává stejný, přičemž vypíchnout je možné „obávanou trojku“.

Již od konce minulého týdne si dolar připisuje zisky o více než procento, a to především díky růstu výnosů amerických dluhopisů. V jejich případě je hlavním hybatelem nejen politika amerického ministerstva financí, ale i očekávání ohledně budoucí inflace (na němž se podepsala především rally komodit spojená s uvalenými sankcemi na Rusko) či (z dlouhodobějšího hlediska) osekávání bilance Federálního rezervního systému a normalizace jeho úroků.

Asi nejlépe celou situaci kolem očekávaných inflačních tlaků reflektuje vývoj 5Y 5Y inflačního forward swapu, který letos po únorovém poklesu roste od konce března. I přesto, že na začátku tohoto týdne mírně klesl z hodnot kolem 2,499 %, stále se nacházíme poblíž nejvyšších úrovní za poslední rok.

A právě kombinace výše zmiňovaných faktorů se promítá na amerických dluhopisech, především je řeč o 10letém instrumentu, který je nejen v rámci USA, ale i na celém světě považován za jeden z klíčových benchmarků, od kterého se odvíjí například sazby některých hypoték či jiných finančních instrumentů, včetně korporátních obligací. V tuto chvíli se bond nachází jen těsně pod „obávanou trojkou“, kterou je psychologická hranice výnosu na 3 %. Její dosažení, resp. přibližování se k ní, by – ostatně jako tomu bylo už letos v únoru – mohlo vyvolat výprodej na amerických akciích (citlivě mohou reagovat např. tituly s vyšší dividendou), znatelně zasažena by rovněž mohla být i aktiva rozvojových trhů.

Nechybělo málo a hranice 3 %, jakožto nejvyšší hodnota 10letého dluhopisu od ledna 2014, byla proražena již včera. Trh se však zastavil na 2,99 %, aby poté mírně korigoval k nižším hodnotám (bílá křivka). Zaměříme-li se na devizové trhy, pro investory mohl být lákadlem v rámci rozhodování mezi USD a EUR například spread mezi 10letým americkým bondem a německým instrumentem o stejném tenoru, který se po posunu z posledních dní dostal až na nejvyšší hodnoty od roku 1990 (žlutá křivka).

Dolar se díky tomuto vývoji dostal zhruba na svá dvouměsíční maxima. K tomu, aby mohly jeho zisky nadále pokračovat, však bude potřeba více kurzově pozitivních fundamentů, ať už ze strany Fedu ohledně vývoje sazeb (v tomto směru nás již částečně „navnadily“ poslední Fed Minutes i komentáře některých členů měnového výboru) či z hlediska ochabnutí možných rizik, a to obchodních (hrozba obchodních válek) i geopolitických (jednání Severní Koreje s Jižní, příp. s USA).

Vzhledem k tomu, že se včerejší kurz eurodolaru nesl primárně pod taktovkou amerických výnosů, dopady jen mírně horších čísel z evropského segmentu průmyslu (indexy PMI) a naopak lepší výsledky sektoru služeb zůstaly zcela v pozadí. Naopak nad očekávání vyšší hodnoty indexu PMI amerického průmyslu a služeb k dolarovým ziskům ještě něco málo přidaly. Dolarový index se pak dnes v ranních hodinách krátce dostal až nad hranici 91 bodů.

Dnes nás z Evropy, konkrétně z Německa, čeká index IFO podnikatelské důvěry, z USA pak přijde ukazatel spotřebitelské důvěry. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,221 EURUSD. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,219-1,230 EURUSD.*

Vývoj na eurodolaru se během včerejšího dne podepsal i na koruně. Ta se vinou oslabujícího eura posunula až nad hranici 25,40 za euro, což je její nejslabší hodnota od konce března. Domácí měně nepomohla ani informace o tom, že ratingová agentura Moody’s vylepšila výhled české ekonomiky ze stabilního na pozitivní.

Dnes ráno pak ponechala korunu (zatím) relativně v klidu i slova člena bankovní rady České národní banky Marka Mory. Ten v rozhovoru pro E15 uvedl, že kurz aktuálně zpevňuje mírně pomalejším tempem, než se kterým pracuje prognóza centrální banky. „Pokud bude koruna pokračovat v pomalejším posilování, získáme tím, za předpokladu neměnných podmínek, prostor pro zvyšování úrokových sazeb,“ přepisuje Bloomberg Morova slova. 

Co se týče hodnocení výkonu samotné ekonomiky, centrální bankéř je přesvědčen, že je zcela výjimečný, přičemž hlavní nerovnováhy zahrnují růst cen nemovitostí a nedostatek volných pracovníků. Pozastavil se rovněž i nad růstem mezd, jehož celkový dopad na inflaci je dle Morových slov až překvapivě slabý.

Dnes datový klid prolomí ukazatel podnikové a spotřebitelské důvěry. Nečekáme však, že by měly mít na vývoj kurzu koruny výraznější vliv. Domácí měna se tak i nadále bude vyvíjet především v sentimentu globálních trhů.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,42 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,64 až 20,85 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

Newsletter