Pokus o atentát na Donalda Trumpa a následný nárůst šancí na jeho znovuzvolení do prezidentského úřadu část trhu inspiroval k nákupu dolarů. Jak ale vidíme, ranní gap byl zcela smazán a jsme zpět na hranici 1,0900 za euro, kde jsme skončili v pátek.
Ne že by otázka příštího prezidenta byla trhům lhostejná. Naopak, s blížící se volbou čekejme nárůst tržního vlivu voleb. Jsou tu ale další témata, které trhem dlouhodobě rezonují, jako je vývoj inflace a trhu práce. A právě v souvislosti s těmito oblastmi pozorujeme rostoucí sázky na snižování sazeb Fedu.

Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Aktuálně futures sazby SOFR zaceňují snížení úroků do konce letošního roku o necelých 65 bodů. V září je zaceněno cca 24 bodů, pro zbytek roku pak dalších 41. Pokud by se trh obával nástupu Donalda Trumpa a jeho proinflační politiky, tržní výhled by reagoval opačným směrem. Na takové zacenění je však stále brzy. Klíčový je aktuální ekonomický vývoj.

Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Pokud se potvrdí pokračující proces dezinflace a uvolňování trhu práce, prostor pro zacenění celkem trojího snížení sazeb po 25 bodech je otevřen. V rámci inflace nás bude zajímat výsledek indexu výdajů na osobní spotřebu za červen, který bude zveřejněn v pátek 26. července.
Díky clevelandskému Fedu máme k dispozici nowcast, který aktuálně naznačuje pokračující meziměsíční pokles jádrového vyjádření indexu z květnových 0,1 %. Pakliže by byl tento odhad potvrzen daty, rizikem je výše zmiňovaný posun tržního výhledu, a s ním i riziko slabšího dolaru a nižší střední části výnosové křivky.

Nejbližší událostí s potenciálním vlivem na americké trhy je dnešní vystoupení guvernéra Fedu Powella v Ekonomickém klubu ve Washingtonu. Potenciál spočívá především v tom, že guvernér bude mít možnost reagovat na poslední inflační data.
Předpokládáme, že se Powell bude držet stejné strategie jako při vystoupení v Sintře a v Senátu USA. I přes příznivá data si udrží opatrný přístup poukazující na pečlivé sledovaní dopadů měnové politiky nejen na inflaci, ale i na celkový ekonomický výkon Spojených států.
Rétorickou změnu směrem ke snížení sazeb můžeme čekat nejdříve na červencovém zasedání, mnohem více se ale přikláníme k vystoupení guvernéra Powella na sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole, které se koná od 22. do 24. srpna. První snížení sazeb o 25 bodů vidíme v září, kdy bude zároveň zveřejněna aktualizovaná prognóza.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Fed, TradingView
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.