Dolar „atentátní“ zisky neudržel. O slovo se přihlásí guvernér Fedu

_DSC0255 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Pokus o atentát na Donalda Trumpa a následný nárůst šancí na jeho znovuzvolení do prezidentského úřadu část trhu inspiroval k nákupu dolarů. Jak ale vidíme, ranní gap byl zcela smazán a jsme zpět na hranici 1,0900 za euro, kde jsme skončili v pátek.

Ne že by otázka příštího prezidenta byla trhům lhostejná. Naopak, s blížící se volbou čekejme nárůst tržního vlivu voleb. Jsou tu ale další témata, které trhem dlouhodobě rezonují, jako je vývoj inflace a trhu práce. A právě v souvislosti s těmito oblastmi pozorujeme rostoucí sázky na snižování sazeb Fedu.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Aktuálně futures sazby SOFR zaceňují snížení úroků do konce letošního roku o necelých 65 bodů. V září je zaceněno cca 24 bodů, pro zbytek roku pak dalších 41. Pokud by se trh obával nástupu Donalda Trumpa a jeho proinflační politiky, tržní výhled by reagoval opačným směrem. Na takové zacenění je však stále brzy. Klíčový je aktuální ekonomický vývoj.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Pokud se potvrdí pokračující proces dezinflace a uvolňování trhu práce, prostor pro zacenění celkem trojího snížení sazeb po 25 bodech je otevřen. V rámci inflace nás bude zajímat výsledek indexu výdajů na osobní spotřebu za červen, který bude zveřejněn v pátek 26. července.

Díky clevelandskému Fedu máme k dispozici nowcast, který aktuálně naznačuje pokračující meziměsíční pokles jádrového vyjádření indexu z květnových 0,1 %. Pakliže by byl tento odhad potvrzen daty, rizikem je výše zmiňovaný posun tržního výhledu, a s ním i riziko slabšího dolaru a nižší střední části výnosové křivky.

Zdroj: Fed

Nejbližší událostí s potenciálním vlivem na americké trhy je dnešní vystoupení guvernéra Fedu Powella v Ekonomickém klubu ve Washingtonu. Potenciál spočívá především v tom, že guvernér bude mít možnost reagovat na poslední inflační data.

Předpokládáme, že se Powell bude držet stejné strategie jako při vystoupení v Sintře a v Senátu USA. I přes příznivá data si udrží opatrný přístup poukazující na pečlivé sledovaní dopadů měnové politiky nejen na inflaci, ale i na celkový ekonomický výkon Spojených států.

Rétorickou změnu směrem ke snížení sazeb můžeme čekat nejdříve na červencovém zasedání, mnohem více se ale přikláníme k vystoupení guvernéra Powella na sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole, které se koná od 22. do 24. srpna. První snížení sazeb o 25 bodů vidíme v září, kdy bude zároveň zveřejněna aktualizovaná prognóza.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Fed, TradingView

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter