Dolar se pohybuje blízko svých 14měsíčních maxim vůči koši hlavních měn a opírá se tak o americká data z průmyslu, která byla lepší, než se obecně očekávalo, a mimo to také těží z nárůstu výnosů státních dluhopisů.
Další podpora pro růst dolaru přichází z výprodeje jenu, který se blíží svým šestiletým minimům vůči svému americkému protějšku, a také libry, jež klesá kvůli rostoucí podpoře skotské nezávislosti, o níž na konci tohoto měsíce rozhodne referendum. Výprodej jenu se shoduje s obnovenou nadějí o vysoce očekávané změně portfolia v japonském vládním penzijním investičním fondu (GPIF).
„Růst dolaru ještě není u konce,“ řekl Janu Chan, ekonom u ST George Bank v Sydney. „Americká data vypadají silně a podporují Fed v jeho plánovaném zvyšování sazeb. Pokud toto zlepšení bude i nadále pokračovat, pak je tu dobrá šance, že Fed by mohl přistoupit ke zvýšení sazeb dříve, než se očekává.“
Americká měna obchoduje na 1,31322 dolaru za euro, blízko svých ročních maxim. Měnový pár GBPUSD se ocitá na úrovni 1,67440 poté, co včera pokořila svá pětiměsíční minima. Dolar se obchoduje 104,940 dolarů za jen. Česká koruna dnes mírně posiluje na 21,101 koruny za dolar. Vůči euru je dnes kurz koruny téměř nezměněný od včerejšího dne a ocitá se tak na 27,717.
Z průzkumu agentury Bloomberg vyplývá očekávání, že průmyslové objednávky v USA vzrostly v červenci o 11 procent po zvýšení o 1,1 procenta v předchozím měsíci. Páteční zpráva ministerstva práce dle průzkumu ukáže, že počet výplatních pásek vzrostl v minulém měsíci o více než 200 tisíc.