Platforma Fundlift představuje novou investiční příležitost - firmu PROMA real a.s. Více informací ZDE. Dolar rozšiřuje ztráty v dolarovém indexu i proti euru. Měny regionu v zisku, jediná koruna mírně slabší nad 25,85 za euro.

Dolar dál pod tlakem. Pohne s kurzem zápis Fedu?

Dolar včera dál zůstával pod tlakem a oslaboval vůči euru nad úroveň 1,1500 EURUSD. Za poklesem americké měny byla kritika Fedu od prezidenta Donalda Trumpa. Do Fedu se Trump pustil již v pondělí, když v rozhovoru pro Reuters poznamenal, že není zrovna nadšen z politiky zdražování peněz současného šéfa Fedu Jeroma Powella. Fed by podle Trumpa měl dělat víc, aby mu pomohl povzbudit americkou ekonomiku.

A právě na Fed se dnes investoři soustředí. Ve 20:00 bude zveřejněn zápis z jednání FOMC, které se konalo na počátku srpna. Fed tehdy dle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v pásmu 1,75 až 2,00 procenta. 

Do hledáčku investorů se dnes také dostanou obchodní jednání Číny a USA, které se konají ve Washingtonu, byť to nebude setkání představitelů na nejvyšší úrovni. Jednání by mohlo tlumit ostrou „celní přestřelku“ mezi USA a Čínou. Trump ale již v pondělí agentuře Reuters řekl, že z těchto obchodních rozhovorů žádný značný pokrok nečeká. A ještě jednou Trump a jeho nečekané výroky – blonďatý státník včera řekl, že při vyjednávání se zástupci EU pohrozil uvalením 25procentního cla na každé auto mířící z evropského bloku do USA.

Dnešek je opět velmi chudý na světová makrodata. V USA budou zveřejněny pouze prodeje existujících domů za červenec a týdenní změna žádostí o hypotéku. V Evropě je kalendář de facto prázdný. Za zmínku stojí snad jen červencové maloobchodní tržby v Polsku.

Dolar se dnes ráno obchoduje na 1,156 EURUSD. Podle naší predikce by se měl dnes kurz EURUSD pohybovat v rozmezí od 1,144 do 1,156 EURUSD.* Dolarový index se aktuálně nachází na hodnotě 95,29 bodu, když včera klesl až na úroveň 95,07 bodu a byl tak nejníže od 9. srpna.

Na středoevropské měny stále částečně doléhají problémy Turecka. Koruna neposiluje ani navzdory tomu, že rostou výnosy českých státních dluhopisů. Koruna tak včera oslabovala k euru, v odoledních hodinách se kurz přiblížil až k úrovni 25,80 EURCZK. Proti dolaru pak oslabila až nad 22,40 USDCZK.

Domácí měnu dnes opět nečekají žádná domáí data. Dnes ráno se stabilizovala a zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám. Aktuálně se obchoduje na 25,74 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,68 až 25,78 EURCZK. Ve dvojici s dolarem zase od 22,26 až 22,47 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter