Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Dolar další na řadě? Investoři po švýcarském šoku přehodnocují…

Poté, co Švýcarsko šokovalo trhy zrušením kurzových intervencí, začínají se investoři ptát, zda nějaké politické překvapení nemůže číhat také na dolar.

Podle společnosti Samson Capital Advisors byl švýcarský krok, který poslal minulý týden frank vůči euru výš až o 41 procent, „dobrou připomínkou“ rizika pro ty, co následují „stádo“, v prostředí, kdy spekulanti tlačí sázky na dolarovou rally k novým maximům. State Street Global Advisors varuje, že šok z Fedu, jako by například mohlo být pomalejší než očekávané zvyšování úrokových sazeb, by mohl vykolejit americkou měnu poté, co postoupila na maxima za posledních deset let.

Švýcarské tornádo hrozí bankroty na finančním trhu

„Lidé musí přehodnotit své pozice,“ řekl Jonathan Lewis, investiční ředitel pobočky Samsonu v New Yorku. V případě Švýcarska „sázeli miliardy dolarů na laskavost cizích lidí, lidí, se kterými se nikdy nesetkali a kterým nyní nemohou přijít na jméno.“

Bloomberg Dollar Spot Index – který sleduje americkou měnu vůči euru, jenu a dalším osmi – směřuje k sedmému měsíčnímu nárůstu v řadě za předpokladu, že Fed v nadcházejících měsících půjde směrem utažení opratí měnových podmínek, zatímco Evropa a Japonsko své měny dále oslabí.

Teprve nyní, po šoku ze Švýcarska, se někteří investoři ptají: Co když se mýlíme?

Proč Švýcaři opustili intervenční režim? A proč pláčou Maďaři a Poláci?

Určité zpomalení americké ekonomiky, zrovna takové, aby vzbudil očekávání, že Fed vyčká, by mohl ubrat dolaru na lesku,“ řekl Greg Peters z Prudential Financial.

Podle posledních údajů od Commodity Futures Trading Commission ale hedgové fondy a další velcí spekulanti vytlačili ve druhém lednovém týdnu sázky na posílení dolaru oproti osmi hlavním vrstevníkům na rekordních 448.675 kontraktů. A podle průzkumu Bloomberg bude americká měna ve srovnání proti devíti z jejích 31 nejvíce obchodovaných protějšků silnější i letos.

Trpělivost Fedu

Existují náznaky, že se americká centrální banka může s prvním navýšením sazeb opozdit. Fed na svém prosincovém zasedání vyzval k trpělivosti kolem měnové politiky s ohledem na rizika pro ekonomiku plynoucích z nižších cen ropy a slabého růstu v zámoří. Futures kontrakty ukazují asi 50procentní šanci na to, že USA budou zvyšovat sazby na 0,5 procenta nebo výše dříve než v říjnu, ačkoli na konci loňského roku obchodníci sázeli na zářijové zvyšování.

Béžová kniha Fedu: Neklid nad ropou a výdaji spotřebitelů

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

Newsletter