V situaci, kdy se světové trhy propadají a krize v eurozóně se zdánlivě opět vrací do hry, investoři hledají přístavy bezpečí, kam přesunout svoji hotovost v této nejisté době.
Akciové trhy na obou stranách Atlantiku prošly výraznou korekcí a volatilita vyvrcholila až k úrovním z roku 2011. Hlavní důvody lze spatřovat jednak v hojně citovaných obavách o globální růst, s přídavkem strachu z rychlého šíření Eboly.
Úprk investorů z rizikových aktiv do bezpečnějšího útočiště v podobě amerických vládních dluhopisů stlačil tamní výnosy až k hranici 1,8 procenta a jejich ceny, které se pohybují inverzně k výnosům, vyhnal nejvýše od roku 2013.
„Někdy, když trhy padají, se snadno dostanete do fáze, kdy ignorujete krátkodobá rizika a využíváte náhlého poklesu cen. Nemyslím si ale, že to je aktuálně případ akcií,“ uvedl investiční stratég Richard Jeffrey z Cazenove Capital Management. „Trhy rozhodně nejsou levné a mohou dále padat,“ dodal.
Úroveň hotovosti na účtech výrazně vzrostla s tím, jak medvědí sentiment zachvátil trhy. „Současná situace představuje příležitost, jak se znovu podívat na třídy aktiv, které si prošly korekcí a nyní vypadají více atraktivní,“ uvedl Russ Koesterich z BlackRock.
Takovým případem jsou podle něj vysoce úročené dluhopisy a to s ohledem na růst spreadů mezi těmito dluhopisy a dluhopisy s vysokým ratingem resp. nízkým výnosem. „To jasně indikuje, že vysoce úročené dluhopisy nabízejí lepší hodnotu. Vzhledem k tomu, že firemní Amerika zůstává silná a úrokové sazby jsou na nízké úrovni, dluhopisy s vysokým výnosem nabízejí přiměřenou úroveň zisku v porovnání se zbytkem dluhových aktiv,“ dodal.
Další bezpečný přístav dle aktuálního vývoje představuje americký dolar, který dále posiloval vůči většině zahraničních měn a to nezávisle na vývoji na akciových trzích. Přítok peněz proudil především z rozvíjejících se trhů, když investoři hledali bezpečné útočiště před aktuální vysokou volatilitou.
(S podporou CNBC)