Americká měna zaznamenává nová více jak 11letá maxima vůči euru a 8letá maxima vůči japonskému jenu. Dolar v jednu chvíli obchodoval až na úrovni 1,07652 dolaru za euro a vůči japonské měně přesáhl hranici 122 jenů za dolar. Sentiment se tak nadále drží na straně dolarových býků.
Neustávající síla dolaru je z velké části zapříčiněna divergencí mezi monetární politikou amerického Federálního rezervního systému a ostatních centrálních bank předních ekonomik. Zatímco americký Fed míří za prvním zvyšování úrokových sazeb od roku 2006, ostatní centrální banky v čele s japonskou BoJ a evropskou ECB praktikují extrémně uvolněnou měnovou politiku, jež bude pravděpodobně pokračovat i v následujících letech.
České koruně se vůči euru zpočátku týdne daří, posiluje o 0,2 % pod hladinu 27,30 korun za euro, aktuálně na 27,23 koruny za euro. Za pokračující růst koruna vděčí nejen slovní intervenci Miloše Zemana z konce minulého týdne a pokračující slabosti evropské společné měny, ale i včerejším pozitivním českým makrodatům v čele se spotřebitelskou inflací, která se v únoru udržela v kladných číslech (+0,1 % meziročně a +0,2 % meziměsíčně) a nižší nezaměstnaností. Z technického hlediska se však koruna ocitá poblíž dlouhodobé růstové trendové linky, a není tedy vyloučeno, že bychom dnes mohli být svědky krátkodobé konsolidace.
Vůči dolaru nicméně koruna, jež je silně pozitivně korelovaná s cenou eura, pokračuje ve svém poklesu. Její kurz se aktuálně ocitá na úrovni 25,33 koruny a česká měna tak obchoduje na nejslabších úrovních vůči dolaru od roku 2005. Lze očekávat, že vzhledem k probíhajícímu býčímu trendu na dolaru bude koruna vůči americké měně i nadále oslabovat.