Dolar má prostor pro posílení. Blíží se ale k důležité překážce

Klíčové body

  • Čisté dlouhé pozice u eura se poprvé od příchodu koronavirové krize dostaly do záporu.
  • Holubičí vystupování zástupců ECB společné evropské měně nepomáhá.
  • Technická analýza mluví ve prospěch krátkodobé korekce na hlavním měnovém páru, na delším horizontu má však dolar dostatek místa pro posílení.
Zdroj: Depositphotos

Dolar se během úterního obchodování na páru s eurem posunul na nejsilnější úrovně od loňského července. Zelené bankovky tak vůči společné evropské měně zpevňují už šestý týden v řadě. Na delším časovém horizontu má dolar sice dostatek místa pro další posílení, z kratšího pohledu bychom ale mohli být svědky jisté korekce. 

Minulý týden jsme zmiňovali, že posun čistých dlouhých pozic u eura do záporného teritoria je otázkou jednoho či pár následujících týdnů. Poslední report sledující chování tržních subjektů nám dal za pravdu. Euro v týdnu končícím minulým úterkem pokleslo do záporných hodnot. Byli jsme svědky nejstrmějšího propadu čistých longů od letošního června, kdy Fed trhy překvapil svým jestřábím měnověpolitickým zasedáním.

Zdroj: COTBase.com
Zdroj: COTBase.com

Vývoj v rámci COT reportu zveřejňovaného Komisí pro obchodování s komoditními futures potvrzuje chování velkých tržních spekulantů, které vesměs kopíruje vývoj na hlavním měnovém páru. Ten se začátkem září posunul skrze neckline formace hlava a rameno na týdenním grafu a nyní šestým týdnem v řadě uzavírá na nižších úrovních. K proražení neckline došlo již v průběhu srpna, nicméně tehdy se jednalo o falešný signál, jelikož oblast supportů poblíž 1,1700 EURUSD tvořená kulatou psychologickou hranicí a 38,2% úrovní Fibonacciho retracementu posílení dolaru odmítla. Po několika týdnech se dolaru tuto oblast hranic podpory povedlo prorazit a nyní hlavní měnový pár vyhlíží další důležitou oblast supportů. Ta se nachází o 200 bodů níž, a to v okolí hladiny 1,1500 EURUSD, která je podobně jako ta předchozí tvořena důležitou psychologickou hranicí a zároveň polovinou pohybu spojeného s výplachem trhů způsobených s příchodem koronaviru během loňského jara. Z pohledu technických indikátorů je pár EURUSD na týdenním grafu stále v neutrálním teritoriu, co se týče překoupenosti/přeprodanosti z pohledu oscilátoru RSI.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na denním grafu situace není tak růžová a mluví ve prospěch dočasného zastavení dolarových zisků v blízkosti hranice 1,1500 EURUSD. Hlavním důvodem je vývoj v rámci indikátoru RSI, který se pohybuje na hranici přeprodanosti, přičemž v pátek došlo k porušení jeho klesající trendové linie. Měnový pár se zároveň obchoduje poblíž spodní hranice klesajícího klínu, který definuje jeho obchodování již několik měsíců.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

S jeho přibližováním se k úrovni 1,1500 EURUSD pak na čtyřhodinovém grafu dochází ke vzorovým divergencím mezi cenovým vývojem a hodnotami indikátorů MACD a RSI. Ty jsou v grafu vyznačeny červenými úsečkami a značí, že by v blízké době mohlo dojít na obrat krátkodobého trendu, respektive na výše zmíněnou korekci dolarové rally trvající již několik měsíců. Co se týče včerejších informací, které měly dopad na trhy, zde jsme se žádných spouštěčů tohoto obratu nedočkali, spíše naopak.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

V dopoledních hodinách jsme sledovali bídný výsledek ZEW indexu ekonomického sentimentu, který v eurozóně ze zářijových 31,1 bodu v říjnu klesl na 21. V Německu pak klesl z 26,5 bodu na 22,3 bodu, což bylo pod konsenzem trhu, stejně jako v případě indikátoru sledujícího aktuální podmínky. Tento indikátor klesl z 31,9 bodu na 21,6 bodu, když bylo očekáváno 28,5. Euro v průběhu dne nepodpořil ani zástupce ECB Villeroy, který se nechal slyšet, že v rámci inflace v eurozóně zůstávají rizika stále nakloněná více k nedosažení cíle než k jeho přestřelení, což podporuje pokračující prostředí uvolněných menověpolitikých podmínek. Euru nepomohl ani holubičí proslov hlavního ekonoma ECB Laneho. Na jistý impulz, který by dodal tržním subjektům podporu k vybrání zisků a obratu krátkodobého trendu, si tedy prozatím budeme ještě muset počkat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1551 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,37 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1517 do 1,1592 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,40 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,999 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,31 až 25,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,86 až 22,06 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter