Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Dolar má stále proč růst, shodují se experti

Zapomeňte na akcie a dluhopisy. Je to právě devizový trh, jež se nejvíce upírá na budoucnost měnové politiky amerického Fedu. Dolarový index se po deseti po sobě jdoucích týdnech zisků pohybuje v blízkosti nejvyšších úrovní od léta 2010. Údaje z Commodity Futures Trading Commission minulý týden ukázaly, že hedgeové fondy a další velcí spekulanti drží býčí pozice v hodnotě až 31,42 miliardy dolarů. Co stojí za tímto náhlým a ostrým růstem americké měny?

Je možné, že devizové a dluhopisové trhy se více než na faktická prohlášení americké centrální banky zaměřují na jednotlivé představitele Fedu, z nichž někteří prohlásili, že úrokové sazby budou muset růst rychleji, než se očekávalo. Na druhé straně, podle některých ekonomů lze nedávný růst dolaru připsat na vrub rostoucí důvěře v americkou ekonomiku. „Síla dolaru ukazuje, jak devizový trh posuzuje relativní ekonomický výhled v USA,“ tvrdí David Rosenberg, hlavní ekonom firmy Gluskin Sheff.

Výnosy dluhopisů v USA přitom zůstávají relativně stabilní. Přestože v posledních týdnech zaznamenaly určitý růst, nepodařilo se jim dosáhnout stejně dramatického růstu jako dolaru. Výnos 10letých vládních dluhopisů se vyšplhal z 2,33 procenta na konci srpna na momentálních 2,54 procenta.

„Není pochyb o tom, že dolar se pohyboval výrazněji než výnosy amerických dluhopisů,“ řekl Jens Nordvig, generální ředitel a vedoucí výzkumu Nomury. „Z globálního pohledu je to trochu  hlavolam. Proč je dolar tak silný, když máme relativně stabilní výnosy?“ ptá se Nordvig.

„Strukturální oživení“ pro dolar?

Přestože se odpovědi ekonomů do určité míry liší, v jednom bodě se shodují a sice, že vysvětlení má co do činění s momentálním stavem americké ekonomiky v porovnání se stavem japonské, evropské, či čínské ekonomiky. „Eurozóna je nebezpečně blízko k deflaci a další recesi,“ říká Rosenberg. „Stagnace mezd ve Velké Británii poprvé za posledních pět let by mohla být příčinou přehodnocení měnové politiky britskou centrální bankou Bank of England,“ dodal.

Nordvig říká, že růst dolaru jde na vrub očekávání vyšších úrokových sazeb a ukazuje cestu pro ostatní finanční trhy. „Dolar má tendenci růst šest až devět měsíců před zvýšením sazeb ze strany Fedu. S velkou pravděpodobností se momentálně ocitáme v tomto období.“

Největší světová ekonomika se momentálně jeví silnější než její hlavní protějšky. Výsledkem by mělo být zvyšování sazeb v příštím roce. Přestože se analytici neshodují v tom, zda dolar odráží výkonnost ekonomiky, nebo zda hraje důležitější roli předpoklad zvýšení úrokových sazeb, většina z nich očekává, že růst dolaru bude s velkou pravděpodobností pokračovat.

Newsletter