Dolar míří za nejziskovějším měsícem za poslední rok

Euro se vůči dolaru pohybuje v blízkosti 9 měsíčního minima poté, co data ukázala, že inflace v eurozóně klesla na nejnižší úroveň od vrcholu finanční krize před pěti lety. Spotřebitelské ceny v 18 zemích, které zavedly jednotnou měnu, se dostaly v červenci na úroveň 0,4 procenta, což znamená 0,1% zvolnění proti předchozímu měsíci – nebezpečně blízko deflační úrovně a hluboko pod 2% cílem Evropské centrální banky.

V eurozóně klesá nezaměstnanost. Inflace zpomaluje k 5letému dnu

Ekonomika eurozóny na hraně

Slabé inflační údaje eurozóny dávají podnět k další fázi monetárního uvolňování evropskou centrální bankou ECB, i když podle některých analytiků centrální banka vyčká na účinky posledních opatření, včetně záporné úrokové sazby z vkladů a levných dlouhodobých bankovních úvěrů. „ECB stanovila plán politiky poměrně jasně a 0,1 % pokles inflace by neměl být tím co přiměje bankéře k jeho změně“ řekl Adam Cole, měnový stratég v RBC Capital Markets.

Euro se vůči dolaru obchoduje za 1,3390. Dolar se vůči koši hlavních měn drží těsně pod svým deseti měsíčním maximem poté, co americká centrální banka uvedla, že nespěchá se svým zvýšením úrokových sazeb.

Fed ještě nevěří trhu práce. Růst sazeb později?

Adam Myers, šéf měnové strategie v Credit Agricole v Londýně řekl, že dolar stále vypadá silný, ale že zisky, zejména proti euru mohou být téměř za námi. Dolarový index narostl o více než 2 procenta tento měsíc, a je na cestě za jeho největšími zisky za více než rok. Ten obchoduje na úrovni 81,478, kousek od středečního maxima na 81,545.

„Trh se zdá být trochu napřed, v první polovině roku 2015 se nečeká žádné zvyšování úrokových sazeb a to je to, co se momentálně projevuje do značné míry do cen,“ řekl. „Stačila by jen trošku slabší čísla z amerického trhu práce a s velkou pravděpodobností bychom byli svědky prudčí korekce,“ dodal. Konsensus dat z amerického trhu práce je, že američtí zaměstnavatelé vytvořili v červenci 233 tisíc nových pracovních míst.

Pokles australského dolaru

Australský dolar rozšiřuje ztráty měn s vyšším výnosem a dostává se na osmitýdenní minimum vůči dolaru. Měnový pár AUDUSD se momentálně obchoduje za 0,9287 za dolar, což znamená 0,4 procentní pokles během jednoho dne.

Britská libra byla oslabena slabými cenami nemovitostí a daty spotřebitelské důvěry, stejně tak jako připomínkami viceguvernéra BoE Bena Broadbenta, který řekl, že je docela možné že je libra nadhodnocena až o 10 procent. Libra vůči dolaru obchoduje za 1,6878 a dostává se na sedmi týdenní minimum. S velkou pravděpodobností tak uzavře měsíc v největší ztrátě vůči dolaru během letošního roku.

Proti japonskému jenu se dolar vyšplhal na čtyřměsíční maximum 103,15 a momentálně se obchoduje za 102,825. Pokud dolar své zisky udrží, znamenalo by to měsíční nárůst 1,4 procenta.

Koruna reaguje na dnešní zasedání České národní banky pokračujícím poklesem, proti dolaru se obchoduje za 20,657 a vůči euru  poblíž svých osmiměsíčních minim za 27,6705.

ČNB bude intervenovat nejméně do roku 2016, letos čeká vyšší růst ekonomiky

Newsletter