Dolar mírně sílí. Poslední prezidentská debata byla klidná

Klíčové body

  • Americká předvolební debata se nesla v klidném duchu.
  • Dolar po týdnu ztrát posiloval.
  • V průběhu dne nás čekají Flash PMI indikátory z Evropy i USA.
close up of Benjamin Franklin on a hundred dollar bill

Dolar včera po týdnu ztrát lehce posílil, když na trzích dozníval pesimismus z předchozích dnů. Dolarový index zpevnil k hranici 93 bodů a na páru s eurem se zelené bankovky během dne posouvaly směrem k 1,18 EURUSD. 

V průběhu odpoledne dolarové zisky ještě chvilkově podpořila dobrá data z trhu práce, když za minulý týden přibylo téměř o 100 tisíc méně žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než soudil tržní konsenzus. Dolar se pak stabilizoval lehce nad hranicí podpory na 1,1812 EURUSD, skrze kterou se dostal v průběhu asijské seance. Dnes v ranních hodinách se nachází již pod 1,18 EURUSD.

Dozvuk nervozity na trzích reflektoval například VIX, který po měsíci vyskočil nad 30bodovou hranici. Ruku v ruce s větší rizikovou averzí klesaly i výnosy amerických a německých dluhových aktiv. V průběhu dne se ale nálada lehce zlepšila a akcie nebo například ropa ukrojily část předchozích ztrát. Koruna v průběhu dne hledala směr a podobně jako včera střídavě oslabovala a posilovala mezi 27,20 a 27,30 EURCZK.

Za oceánem v noci probíhala další prezidentská debata, která s kurzem nakonec téměř nepohnula. Obecně zde v poslední době platí stejná situace jako na párech zahrnujících libru, kde jdou data momentálně stranou a veškeré pohyby má na svědomí brexit, respektive novinky okolo jeho blížící se obchodní dohody s EU.

Včerejší debata byla tou poslední před prezidentskými volbami, které se konají 3. listopadu. Oproti té předchozí k sobě oba kandidáti přistoupili s větším respektem, a tak nenastal podobný chaos, jako v rámci předchozí debaty. Zachování klidu z Trumpovy strany namísto konstantního osočování oponenta mu hrálo do karet, každopádně Trump nepředvedl nic tak zásadního, co by mu pomohlo stáhnout onen vysoký náskok, který má dle průzkumů jeho demokratický protikandidát.

Biden zmiňoval, že prezident odpovědný za takový počet úmrtí by neměl zůstat v oválné kanceláři. Dále se vyjádřil směrem k ruským hackerům a všem subjektům ovlivňujícím výsledky amerických voleb včetně íránských emailů směrem k voličům demokratů. Řeč přišla znovu na Trumpova daňová přiznání a rasismus. Současný prezident se označil nejméně rasistickým člověkem v místnosti. Celkově však nezazněly žádné zásadní informace nebo novinky, které by měly dopad ať na preference jednoho z kandidátů nebo na finanční trhy.

Dnes na nás budou v ekonomickém kalendáři čekat flash PMI indikátory. Obecně se čekají horší výsledky než v září a společným znakem pro většinu sledovaných ekonomik bude značnější pesimismus v sektoru služeb oproti průmyslu. Za těmito očekáváními logicky stojí zhoršující se situace ohledně koronaviru, na který je sektor služeb značně citlivější.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1798 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1768 do 1,1875 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,22 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,14 až 27,31 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,87 až 23,10 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter