Dolar na 14letém maximu. „Holubičí“ Fed v rouše „jestřába“?

Dolar má za sebou více jak procentní jízdu, která ho vůči euru dostala na 14letá maxima. Aktuálně se obchoduje na 1,040 EURUSD.

Za rally americké měny stojí včerejší Fed. Očekávání analytiků byla do mrtě splněna, když oficiální dokument ukázal zvýšení úrokového pásma o 25 bazických bodů na 0,5 až 0,75 %. Hlavním motorem dolarového růstu je však odhad dalších kroků úrokové normalizace, které by v nadcházejícím roce měly být tři. To pak odpovídá rozmezí 1,25 až 1,5 %.

Takto razantní posílení americké měny přišlo proto, že naprostá většina analytiků věřila v mnohem „holubičí“ výhled americké úrokové politiky odpovídající maximálně dvěma „hikům“. Na druhou stranu, jakmile Fed nastavil mnohem vyšší než očekávané číslo, o to víc bude do budoucna snazší ho postupně snižovat.

Přesně tak tomu bylo v minulém roce, kdy banka predikovala celkem 4 zvýšení sazeb během 2016. Ve výsledku však nakonec přišel jen jeden, a to ten včerejší.

Dolarkoruna vývoj eurodolaru kopírovala. Aktuálně se tak nacházíme na 25,97 USDCZK. Co se týče dvojice koruna – euro, byli jsme svědky zpevnění české měny, a to na 27,02 EURCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter