Dolar na býčí vlně směřuje k novým maximům

Dolar se pohybuje poblíž svých nových 4letých maxim proti koši hlavních měn, a to před dnešním zveřejněním amerických dat z trhu práce. Síla dolaru je nadále podporována zlepšujícím se stavem americké ekonomiky a očekáváním brzkého zvyšování sazeb americkým Federálním rezervním systémem.

Dolarový index se během dnešního rána dotkl maxima 88,174, nejsilnější úrovně od června 2010. Index, jenž se v průběhu několika posledních let ocital na historických minimech, získal od května již téměř 12 procent.

Někteří analytici se domnívají, že dnešní report z amerického trhu práce by mohl být dalším stimulem pro růst dolaru. Ekonomové očekávají, že bylo vytvořeno 231.000 nových pracovních míst, avšak nedávné pozitivní ekonomické údaje z USA nasvědčují, že by tento konsensus mohl být překonán.

Vůči japonskému jenu, který se dostal pod tlak poté, co Bank of Japan před týdnem překvapila trhy tím, že rozšířila svůj stimulační program kvantitativního uvolňování, se dolar momentálně obchoduje za 115,2 jenů, což je nárůst o více jak 5 procent za poslední týden.

Draghi vidí prostor pro horší prognózu i další nástroje. Euro padá pod 1,24

Vůči euru dolar během včerejšího odpoledne zaznamenal prudké zisky, poté co prezident ECB Mario Draghi obnovil svůj závazek přijmout nezbytná opatření ke stimulaci stagnující ekonomiky eurozóny. Euro se momentálně ocitá na úrovni 1,2394 dolarů za euro.

„Současné programy ECB nebudou stačit k dosažení cíle nafouknutí rozvahy. To v kombinaci s deflačními riziky povede k započetí nového programu kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou,“ řekl Shin Kadota, FX stratég Barclays.

Česká koruna po včerejším dosažení nových 4,5letých minim vůči dolaru na 22,4486  dnes mírně posiluje na 22,3825 korun za dolar. Vůči euru se koruna obchoduje za 27,743 korun za euro.

Newsletter