Dolar na houpačce

Po maximech z konce loňského roku předvádí dolar neustálé výkyvy. Ty jsou provázené řadou nepříjemných projevů poklesu a nárůstu. Na světové měny má aktuálně největší vliv situace v Číně a nevyjasněný brexit.

Stále aktuálnější otázkou se stává možnost náhlého prudkého nárůstu kapitálových trhů vyvolaného čínským stimulem a akomodativní politikou centrálních bank. Ačkoli Čína minulý týden zveřejnila silné ekonomické údaje, které tento scénář podporují, ostatní data zatím nenaznačují, že by se tento domnělý nárůst poptávky promítl právě k čínským obchodním partnerům.

Odhady evropských dubnových PMI (index nákupních manažerů) navíc neposkytují příliš mnoho důvodů k oslavám. Japonské březnové údaje a dubnové odhady výrobních PMI také nevykazují žádné výrazné zlepšení. Index vykázal sotva malé zhoupnutí z březnových 49,2 na dubnových 49,5.

Předčasné nadšení?

O víkendu agentura Bloomberg dále zchladila nadšení z obnovy čínského růstu a upozornila na poslední jednání Politbyra, které se zaměřilo na rizika spekulací s nemovitostmi a potřebu snížit kapitálové zadlužení. Někteří lidé připomínají skutečnost, že Čína není schopná zahájit stimul v takové míře jako v letech 2008 a 2016, dokud udržuje kapitálové kontroly a měnovou „stabilizaci“, protože čínský běžný účet už není v přebytku.

Měny, které by mohly mít největší přínos z případného prudkého vzedmutí, v posledních obchodních dnech poněkud zaškobrtly, a to včetně protinožců (AUD a NZD) a částečně i rozvíjejících se trhů. Na druhé straně stojí euro vyhlížející naději, že nový čínský stimul se přetaví do poptávky po exportu. Nyní se ale opět scvrklo po posledních odhadech PMI eurozóny z předminulého čtvrtka.

Ropa zamíchá kartami

Dalším nepředvídatelným faktorem je nový nárůst cen ropy vyvolaný počátkem tohoto týdne hrozbou Spojených států, že odvolá možnost zrušení sankcí proti Íránu. Nezapomínejme, že zářijový nárůst cen ropy těsně předcházel prudkému propadu trhu ve čtvrtém kvartálu 2018. Pokud nakonec k výraznému nárůstu trhu nedojde, můžeme brzy opět očekávat prudký pokles důvěry i kapitálových trhů. Jestliže v nejbližších dvou měsících nedojde ke zlepšení ekonomických výsledků, mohlo by to potlačit i vliv hlavní podpory globálních trhů: obrovský posun centrálních bank směrem k akomodativní politice.

Obchodníci s měnami by si měli dát pozor na možnost dalšího úpadku komoditních dolarů, zejména jakmile skončí posilování ropy. Libra vypadá zranitelně při jakémkoli vývoji a bojuje o místo na slunci pod klíčovou úrovní 1,300 u kurzu GBP/USD. Zdá se, že vyhlídky Evropské unie se hned tak nezlepší, připočítáme-li brexit a obecné obavy z budoucnosti, mohlo by se projevit také období slabého eura. Každopádně jsem potřebovali, aby konečně praskla hranice 1,1200 pro kurz EUR/USD.

Autorem textu John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter