Dolar oslabil vinou Fedu. Na výraznější ztráty zatím nesázíme

Klíčové body

  • Fed na včerejším zasedání ponechal úrokové sazby beze změny.
  • Dle aktualizované projekce Fedu by úrokové sazby měly zůstat na nule až do roku 2023.
  • Dolar po zasedání Fedu oslabil, dnes ráno však ztracené zisky nabírá zpět.
Zdroj: Depositphotos

Březnové zasedání Fedu se neslo v duchu holubičího optimismu. Guvernér Powell potvrdil nastavení sazeb a programu nákupů aktiv beze změn, nadto představil čistě optimistickou prognózu. V souladu s novou strategií a rámcem americké měnové politiky je výhled sazeb na nule až do roku 2023. Trh přitom evidentně doufal v o něco agresivnější přístup. Nutnou reakcí na sazby na nule po dlouhou dobu bylo oslabení dolaru. To však, jak vidíme dnes ráno, dlouho nevydrželo.

Výstup ze včerejšího zasedání Fedu jsme pokryli ve včerejším článku. Stručné shrnutí říká, že měnový výbor pro letošní rok očekává citelné zrychlení ekonomického růstu, které bude spojené s postupným otevíráním ekonomiky díky vakcinaci a podpořené fiskálním stimulem v prostředí dále silně akomodativních podmínek financování. Dle výhledu centrální banky budeme svědky zrychlení inflace nad hranici 2 %, to však bude dílem přechodných faktorů, které Fed jednoduše přehlédne. Míra nezaměstnanosti by letos měla klesnout, z hlediska mandátů však budeme stále velmi daleko od dosažení plné zaměstnanosti, které, jak vyplývá z delšího výhledu, nebude patrně dosaženo ani v roce 2023, kdy výhled ukazuje sazby na nule i přes inflaci nad hranicí 2 %.

V souvislosti s novou strategií a rámcem měnové politiky je třeba si uvědomit, že se Fed intenzivně zaměřuje na dosažení plné zaměstnanosti, které je, jak guvernér Powell uvedl už dříve, stále velmi daleko. I díky tomu bude centrální banka ochotna tolerovat přestřelení původního inflačního cíle na 2 % po nějakou dobu. Tím by si měla zajistit dostatečné přehřátí trhu práce, aby se plná zaměstnanost projevila například i u menšin, což je oblast, kterou Fed v rámci nové strategie sleduje mnohem pečlivěji, nehledě na kritiku mnohých známých ekonomů. Tato skupina byla navíc velmi citelně zasažena dopady pandemie. Inflačním přestřelením dle nové strategie cílení průměrné inflace chce měnový výbor docílit pevného ukotvení dlouhodobých inflačních očekávání právě na úrovni 2 %.

Nervozita trhů před samotným zasedáním byla spojena zejména s dluhopisovým trhem. Od začátku roku jsme pozorovali velmi intenzivní a rychlý posun amerických delších tržních sazeb. Ten byl nejprve podpořen především růstem inflačních očekávání a poté růstem reálných sazeb reflektujících očekávanou ekonomickou obnovu. Spekulovalo se, že by Fed mohl chtít napřimování americké výnosové křivky vzhledem k jejímu vlivu na podmínky financování lehce krotit. Nestalo se tak. Powell zopakoval, že centrální banka by znervóznila až tehdy, pokud by došlo ke zhoršení tržních podmínek či k intenzivnímu a hlavně celoplošnému utahování měnových podmínek. To se však evidentně neděje, tudíž se představa některých tržních účastníků o možnosti zastropování delších tržních sazeb rázem rozplynula.

Výsledkem zasedání byl slabší dolar a silnější akcie. Výnosy dluhopisů měly tendenci mírně klesat ze včerejších maxim dosažených před vystoupením guvernéra Powella, i přesto se ale nakonec udržely nad otevírací hodnotou včerejšího dne. Dnes ráno jsou výnosy klíčovým ukazatelem ovlivňujícím kurz dolaru. Trhy evidentně dále sází na silný reflační výhled, což se projevilo v rychlém posunu výnosu amerického desetiletého bondu nad hranici 1,7 %, která je maximem od ledna 2020. Dolar v návaznosti na to umazal část předchozích ztrát v dolarovém indexu i proti euru. Oslabily i rizikové měny, včetně koruny.

Z hlediska dnešního dne můžeme čekat volatilnější obchodování s tím, jak budou trhy vstřebávat rozhodnutí a prognózu Fedu. V rámci delšího výhledu, konkrétně první poloviny roku, stále počítáme s možností dolarových zisků, a to z titulu lepší ekonomické kondice USA oproti eurozóně, se kterou jde navíc ruku v ruce stále otevřený prostor pro posun reálných sazeb směrem vzhůru. Jakmile však budeme svědky zlepšení vakcinace napříč Evropou, předpokládáme, že i zde se výhled ekonomické obnovy citelně zlepší. V kombinaci se silnějším tržním optimismem bychom tak měli být svědky obratu kapitálových toků především k rozvojovým trhů, ale také například k euru.

Ve druhé polovině roku proto očekáváme, že se kurz eura proti dolaru posune nad hranici 1,2000 EURUSD, avšak ne výše než k 1,2500 EURUSD. Ve zbytku první poloviny předpokládáme pohyb kurzu v rozmezí od 1,1850 do 1,2000 EURUSD.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1939 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1858 do 1,1957 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,16 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,08 až 26,25 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,80 až 22,09 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter