Americké výnosy rostou, efekt přelití vidíme i na ostatních bondových trzích. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Rostoucí americké tržní sazby a silný dolar dostaly měny regionu do ztráty. Koruna nad 24,45 za euro.

Dolar oslabuje po uzavření dohody o dluhovém stropu

Klíčové body

  • Americkým senátem prošel zákon o navýšení dluhového stropu. Čeká se už jen na podpis Bidena.
  • Dolarový index oslabil pod hodnotu 103,5 bodů. Přispělo k tomu uklidnění situace.
  • K oslabení dolaru přispívá i rétorika Fedu, která naznačuje, že na dalším zasedání nedojde k navýšení sazeb.
zdroj: Unsplash

Americkým senátem prošel zákon o navýšení dluhového stropu. Kompromis mezi demokraty a republikány nastavil omezení vládních výdajů až do voleb v roce 2024. Končí tak dramatická jednání a riziko defaultu USA. V senátu schválená legislativa nyní putuje k prezidentovi Bidenovi, který podle všeho zákon bez problému podepíše. Je to koneckonců ujednání, které uzavřel s předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Dohoda o navýšení dluhového stropu prošla v poměru hlasů 63 ku 36 a stála tak primárně na řadě umírněných zástupců obou největších politických stran.

V rámci rozpravy hned několik senátorů projevilo obavy z dopadů domluvených rozpočtových škrtů. Minimálně však bude možné obejít limity skrze systém mimořádného financování v oblasti pomoci na Ukrajině, obrany a klíčových složkách fungování státu. Pro Bidena i McCarthyho je dosažený kompromis politickým rizikem, protože se za domluvené ústupky ocitli pod palbou kritiky z křídel obou stran. Pro návrh zákona hlasovalo ve výsledku více demokratů než republikánů. Lze očekávat, že rozpočtové škrty budou bolestivé. Omezeny budou úlevy ze splátek studentských půjček a řada dalších sociálních dávek a benefitů.

Obchodníci tak uzavřeli kapitolu amerického dluhového stropu. Mohou teď přesunout svou pozornost na další témata, jako je například měnová politika Fedu. Průmyslová data a komentáře zástupců Fedu odstartovaly pohyb dolaru, který proti euru oslabil nad úroveň 1,077. Dolar ztrácel i proti svým dalším konkurentům a dolarový index se tak propadl pod hodnotu 103,5. Rétorika amerických centrálních bankéřů dále posiluje přesvědčení, že na příštím zasedání nedojde k navýšení úrokových sazeb. To by byla zásadní změna proti očekáváním trhu ještě pár týdnů nazpět.

Fed bude muset vyhodnotit vývoj inflace a celé ekonomiky. Cenový růst se daří pomalými krůčky krotit. Mzdová inflace zmírňuje a trh práce naopak vykazuje nad očekávání dobrá data v oblasti zaměstnanosti. Jednotkové náklady práce, které odráží růst mezd, rostly v prvním kvartálu letošního roku o 4,2 % místo očekávaných 6,3 %. Zaměstnanost v soukromém sektoru v květnu vzrostla o 278 tisíc osob, tedy o 108 tisíc více, než bylo očekáváno. Pro další utažení měnové politiky Fedu tak stále existuje významný prostor. Jeho zástupci ale mohou nakonec na červnovém zasedání odhlasovat pauzu ve zvyšování sazeb a získat tak více času na vyhodnocení situace. Na to ale dolar reagoval oslabením, ke kterému přispělo i uklidnění tržní nálady spojené s vyřešením patové situace týkající se dluhového limitu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0696 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,47 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0648 do 1,0744 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,69 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,14 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,63 až 23,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,01 do 22,27 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter