Dolar po rozhodnutí Fedu o sazbách pokračuje v pádu

Dolar po včerejším rozhodní americké centrální banky (Fed), která dle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu, oslabuje. Aktuálně se obchoduje na úrovni 1,0732 EURUSD. Ke druhému zpřísnění měnové politiky za tři měsíce Fed přiměl růst inflace a pokračující silné zvyšování zaměstnanosti. Eurokoruna se stále obchoduje na 27,02 EURCZK. Na páru s dolarem česká měna výrazně zpevňuje na 25,15 USDCZK.

Euro se dnes vůči dolaru vyšplhalo na pětitýdenní maximum 1,0746 USD. Jednotnou evropskou měnu podpořilo vítězství premiéra Marka Rutteho v nizozemských parlamentních volbách, které zmírnilo obavy z odchodu země z Evropské unie.

Dnes měnový pár EURUSD vidíme v pásmu 1,065 až 1,079. Vůči koruně by se měl dolar držet v pásmu 25,18 – 25,35 USDCZK.

Ve Spojených státech byla kromě výstupu z Fedu zveřejněna další důležitá data. Index spotřebitelských cen v USA vzrostl v únoru meziměsíčně o 0,1 procenta a meziročně o 2,7 procenta. Únorový růst byl nejnižší od července 2016. Maloobchodní tržby meziměsíčně klesly o 0,1 procenta a byly nejnižší za posledních šest měsíců.

Zaměstnanost v eurozóně v loňském 4. čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 % . V meziročním srovnání vzrostl počet zaměstnaných o 1,1 procenta a za celý rok 2016 vzrostla zaměstnanost v eurozóně o 1,3 procenta. Nejvíce nově zaměstnaných bylo na Maltě. Naopak nejhůře si vedlo Estonsko, kde zaměstnanost klesla o 1,5 procenta.

Včerejšek přinesl řadu dat z české ekonomiky. Průmyslové produkce se meziročně zvýšila o 9,2 procenta, předčil tak predikce, které počítaly se zvýšením o 7,3 procenta. Maloobchodní tržby v domácí ekonomice meziročně také rostly. Predikce počítala se zvýšením o 6 %. Tohoto čísla však nebylo dosaženo a tržby rostly o 5,6 %. Stavební výroba si meziročně pohoršila a klesla o 0,2 %. Měnový pár EURCZK tak i nadále vidíme v pásmu 27,02 – 27,04.

V domácí ekonomice se dočkáme indexu cen výrobců v průmyslu. Predikce počítá se zvýšením o 2,9 % meziročně a 0,3 % meziměsíčně. V eurozóně vyjdou data indexu spotřebitelských cen, kde se počítá s meziročním nárůstem o 2 % a meziměsíčně o 0,4 %. V USA budou zveřejněn počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a nová stavební povolení.

Newsletter