Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Dolar po zasedání Fedu oslabil. Koruna profituje na celé čáře

Klíčové body

  • Fed dodal očekávaný růst sazeb o 25 bodů, dostal se na nejvyšší úroveň sazeb od 2007.
  • Prognóza vývoje HDP v USA prošla revizí směrem dolu pro letošní rok i rok 2024.
  • Holubičí rétorika Fedu spolu s problémy v bankovním sektoru tlačí na slabší dolar.
Zdroj: Depositphotos

Fed na svém včerejším zasedání navýšil americké úrokové sazby o 25 bazických bodů. Pokračoval tak ve vytyčeném směřování měnové politiky, a to i přes problémy v americkém, ale i evropském bankovním sektoru. Nové pásmo amerických úrokových sazeb je tak nyní 4,75 až 5 %. Jedná se o nejvyšší úroveň od roku 2007. Členové FOMC se vyjádřili ve smyslu, že americký bankovní systém stále považují za zdravý a odolný. Samozřejmě ale cítí rostoucí nejistoty dopadu krachu tří amerických bank na bankovnictví a výkon americké ekonomiky.

Záležet bude na vývoji situace v americkém bankovním sektoru a jejím vlivu na výkon ekonomiku. Problémy s likviditou a hrozba úvěrové krize budou zřejmě tlačit na zpomalení americké ekonomiky. Fed by v takovém případě zřejmě nemusel ochlazovat ekonomiku a inflační tlaky dalším navyšováním úrokových sazeb. V jednání bude mít své místo i obava, aby se ekonomika USA neochladila příliš. Je zřejmé, že úkol americké centrální banky se v posledních týdnech stal podstatně složitějším, kdy ve svých rozhodnutích musí balancovat mezi tlumením inflace, zaměstnaností a rizikem bankovní krize.

I přesto lze vnímat deváté zvýšení sazeb v řadě navzdory problémům v bankovním sektoru jako signál, že boj s inflací stále zůstává prioritou Fedu. Po zasedání byly zveřejněny prognózy dalšího vývoje úrokových sazeb a tzv. dot plot graf, které ukazují na navýšení sazeb nad 5 % do konce roku 2023. Členové FOMC navíc očekávají, že vyšší úroveň sazeb přetrvá po delší dobu, než bylo původně očekáváno, a navýšili proto prognózu sazeb pro rok 2024 z 4,1 % na 4,3 %.

Data z konce roku 2022 ukazovala na zpomalování inflace. Nová čísla už tak pozitivní nádech nepřináší. I proto došlo k navýšení očekávané míry inflace v roce 2022 o 0,2 procentního bodu na 3,3 %. Mírně se snížil i výhled nezaměstnanosti na 4,5 % a růst HDP byl snížen na 0,4 % ve srovnání s prosincovými odhady. Fed upravil svůj odhad růstu HDP pro rok 2024 z původních 1,6 % na 1,2 %. V ostatních oblastech se výhled pro rok 2024 výrazně neměnil.

Na více holubičí rétoriku Fedu a možné ukončení cyklu navyšování sazeb reagoval dolar oslabením a dostal se do blízkosti minim z letošního roku. V rétorice Fedu na včerejším zasedání totiž chyběla informace o tom, že v průběhu roku očekávají navyšování cílové úrovně sazeb. Ve hře je ale stále ještě jedno navýšení sazeb o 25 bodů. Pro srovnání v Evropě trhy očekávají navýšení o 50 bodů, což v současné době tlačí na silnější euro proti dolaru. Slabšímu dolaru přispívají samozřejmě i nejistoty dopadu problémů v bankovním sektoru na výkon tamní ekonomiky. Slabší dolar pak pomáhá koruně, která sílí jak v páru proti americké, tak i evropské měně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0899 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0829 do 1,0982 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,69 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,55 až 23,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,54 do 21,82 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter