Dolar pod palbou nervozity. Koruna maže včerejší ztráty vůči euru

Úterý se neslo ve znamení slábnoucího dolaru. Vůči euru americká měna oslabila na více než roční minima, vůči koruně pak ztratila zhruba 20 haléřů. Dnešek již přináší mírnou konsolidaci, což se týká i domácí měny ve dvojici s tou společnou evropskou.

Česká měna se po většinu včerejška, i vzhledem k absenci jakýchkoliv klíčových dat, pohybovala v relativně úzkém pásmu 26,07 až 26,09 za euro. V odpoledních hodinách však přišlo oslabení, které ji dostalo až k 26,13 EURCZK. Aktuálně již předchozích ztráty maže, což odpovídá 26,08 za euro. Oproti dolaru jsme se posunuli z úrovní lehce nad 22,50 na 22,61 USDCZK.

Proč v úterý dolar oslaboval? Investoři se americké měny zbavovali především v důsledku neúspěchu Donalda Trumpa, který selhává ve své snaze prosadit zrušení Obamacare. Vzhledem k tomu, že se proti novému zákonu postavili i čtyři republikánští senátoři, pohasíná i vidina prosazení dalších reforem, především té daňové. 

Roli hraje ale i nervozita ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. I přesto, že se Fed i nadále drží svého plánu provést celkem tři kola navyšování sazeb, přičemž dvě již proběhla, analytici vzhledem k posledním komentářům představitelů centrální banky svá očekávání poměrně zchladili. Podle dat agentury Bloomberg dosahuje pravděpodobnost zvýšení sazeb v červenci 0 %, v září 10,1 % a v listopadu 10,8 %. Výraznější zvýšení přichází až s prosincem, a to na 42,3 %, což je však stále méně než klíčová hranice 50 %.

Yellenová dolaru moc nepomohla. Koruna je blíže k vyšším sazbám

V návaznosti na to dolar vůči euru oslabil až k 1,158 EURUSD, což je nejslabší úroveň od května loňského roku. Aktuálně americká měna část ztrát maže, a to až k 1,153 EURUSD. Někteří investoři tak předchozí oslabení USD využili k levnějším nákupům.

Z hlediska dat nebude dnešek nikterak akční. Z domácího prostředí nepřijde žádná statistika. Z eurozóny se dočkáme průmyslu za květen, v USA pak budou zveřejněna data z trhu nemovitostí, a to počet nově zahájených staveb  a stavební povolenky.

Dnešní obchodní rozmezí vidíme od 26,04 do 26,14 EURCZK, dále od 22,55 do 22,67 USDCZK a od 1,150 od 1,156 EURUSD.

Newsletter