Dolar pod tlakem a silné zítřky pro korunu

Přestože včerejškem hýbaly spíše propady na akciových trzích, i na měnovém trhu bylo co sledovat. Průzkum mezi analytiky ukázal, že koruna by měla v příštím roce posilovat. Dolaru se nedařilo a během dne oslaboval.

Agentura Reuters včera zveřejnila svůj průzkum mezi 37 analytiky, podle kterých je koruna držena zejména Českou národní bankou. Ta byla v letošním roce jednoznačně největším jestřábem regionu. Během následujících dvanácti měsíců by dle analytiků měla posílit o více než tři procenta na 25,13 EURCZK.

Koruna je o čtyři procenta slabší, než předpovídali pro tento průzkum analytici před rokem. Není v tom ale sama, podobně přecenili analytici i kurz maďarského forintu a polského zlotého.

Z předpovědí také vyplývá, že by ČNB v první polovině příštího roku ještě dvakrát zvýšit sazby po 25 bazických bodech, protože bude koruna slabší, než centrální banka nyní předpokládá. „Hike“ v prosinci je ale stále nepravděpodobný.

Z dat Českého statistického úřadu vyplynulo, že meziročně vzrostly po očištění o sezónní vlivy maloobchodní tržby o 5,2 procenta. Jinak byl včerejšek na česká data nezajímavý. Hlavní roli měla včera na měnových trzích Amerika. Dnes statistici zveřejní údaje o průmyslové produkci, stavebnictví a zahraničním obchodu.

Koruna během dne posilovala proti padajícímu dolaru až k hranici 22,70 USDCZK. Proti euru si většinu dne i přes vyšší volatilitu držela kurz kolem 25,91 EURCZK, nakonec ale ostře posílila až pod 25,87 EURCZK a citelně se tak vzdálila od hranice 26 EURCZK.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,87 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,84 až 25,90 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,71 až 22,89 USDCZK.* 

Spojené státy včera zasáhla zejména špatná data a klesající výnosy dluhopisů. Desetileté dluhopisy se dostaly až na tříměsíční minimum. Data propad ještě posílila, když se ukázalo, že americká cla nezafungovala a Spojeným státům narostl obchodní deficit. O více než sedm procent vzrostl i schodek zahraniční obchodu s Čínou.

To nebyly jediné špatné zprávy. Další přinesl zejména trh práce, na kterém se například tvorba pracovních míst také ukázala slabší, než se očekávalo. Do toho všeho padaly americké akcie, i když pomaleji než akcie evropské. Pozitivní výsledek přinesl index ISM, který oproti očekávanému propadu rostl.

Dolar se dostal pod tlak zejména kvůli zápornému spreadu tří a pětiletého bondu, tedy s tzv. inverzní výnosovou křivkou. Ta je považována za jeden ze spolehlivých indikátorů ekonomických problémů, jakkoliv je to zpravidla spread mezi od sebe vzdálenějšími dluhopisy. Americká měna tak proti euru během včerejška padala až nad 1,142 EURUSD.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1367 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1295 do 1,1414 EURUSD.*

Dnes budeme sledovat zejména report počtu pracovních míst mimo zemědělství na americkém trhu práce. Ten by pravděpodobně mohl dolar posunout z pásma, v kterém se pohybuje od úterý. Na pátek si nechala zveřejnění dat i eurozóna, která dnes přijde s údaji o HDP. V České republice budeme sledovat průmyslovou produkci, stavebnictví a zahraniční obchod.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter