Dolar pod tlakem. Euru pomohla ECB a trh ovládly „fake news“

Dolar během včerejšího rána umazal ztráty, které nabral vinou zprávy o možném omezení, případně zastavení, nákupů amerických státních dluhopisů ze strany Číny. S tímto sdělením přišla už ve středu agentura Bloomberg, která ho prý obdržela od neveřejného zdroje. Během čtvrtka na tuto informaci reagovali sami správci čínských devizových rezerv, podle nichž šlo o mylnou informaci. Dolaru tento komentář o „fakes news“ pomohl zpevnit pod 1,195 za euro. Dnes ráno už je vše jinak, dolar oslabuje na 1,2059 EURUSD.

Síla americké měně však nevydržela. Během včerejšího odpoledne totiž dolar oslabil zpět nad 1,200 EURUSD. Za tímto pohybem stál zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky. V tzv. ECB Minutes byl klíčovým sdělením návrh na přehodnocení rétoriky tak, aby více reflektovala lepší výhled růstu evropské ekonomiky. 

Trh dnes bude sledovat americkou inflaci. Index spotřebitelských cen by měl v prosinci dle Bloomberg růst o 2,1 procenta, když v listopadu rostl o 2,2 procenta. „Domníváme se, že inflace v prosinci zpomalila, což by mohlo potvrdit eurové zisky. Nicméně z USA se dočkáme i příznivých zpráv, které přinesou maloobchodní tržby. Jejich výsledek bude zisky společné evropské měny limitovat,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Večer v San Diegu promluví šéf bostonského Fedu Eric Rosengren. Inflace bude zveřejněna také v Maďarsku, kde by měl index spotřebitelských cen růst o 2,2 procenta.

Korunu včera podpořil lepší než očekávaný výsledek maloobchodních tržeb. Na tuto statistiku kurz většinou výrazně nereaguje.  Čísla za listopad každopádně naznačily, že loňské Vánoce byly opravdu štědré, upozornila Monika Junicke z Komerční banky. „Spotřebitelé se nebojí utrácet a využívají k tomu také jednorázových slev, které jim přinesl i Černý pátek. Lidé nakupují ve specializovaných prodejnách, stále více spotřebitelů ale vhodné zboží hledá i na internetu. Obchodníci se na vyšší tržby mohou těšit také tento rok, dynamika prodeje pravděpodobně ještě vzroste,“ dodala.

Koruna dnes ráno posiluje k euru na 25,50 EURCZK a vůči dolaru na 21,15 USDCZK.

Dnes se nedočkáme žádných tuzemských dat. Do konce ledna ČSÚ zveřejní jen index průmyslových cen, index cen dovozu a vývozu, konjunkturální průzkum a míru nezaměstnanosti.

 

Newsletter