Dolar posiloval a americké akcie ztrácely zisky

Americké akciové trhy dnes vesměs klesaly, hlavní indexy tak ztratily část silných středečních zisků, dosažených díky opatrnému vyjádření americké centrální banky (Fed). Wall Street podkopal obnovený růst dolaru, který srazil ceny ropy a dalších komodit spolu s akciemi jejich producentů.

Dow Jonesův index v závěru dne klesl o 0,65 procenta na 17.959,03 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,49 procenta a uzavřel na 2089,27 bodu, naopak úhrnný index technologického trhu Nasdaq 0,19 procenta získal a uzavřel na 4992,38 bodu.

Trh stahovaly dolů akcie ropných společností, srážené obnoveným propadem cen ropy. Index energetického sektoru ztratil 1,6 procenta.

Ve středu indexy získaly díky postoji Fedu více než jedno procento. Fed otevřel dveře ke zvyšování úrokových sazeb, dal však najevo, že se zpřísňováním měnové politiky nebude spěchat a rozhodovat se bude podle vývoje ekonomiky. To podle analytiků znamená, že investoři nyní budou ještě pozorněji sledovat nejnovější údaje z ekonomiky.

Fed naznačil růst sazeb. Pozor ale na ekonomiku

 „Zvyšování úrokových sazeb bude pomalejší, než se dosud čekalo. Trh to včera oslavil, teď ale neví, co bude dál,“ komentoval například Kevin Caron ze Stifel, Nicolaus & Co.

Trh Nasdaq podpořily akcie biotechnologických firem. Vzhůru je nasměroval více než dvouprocentní vzestup akcií firmy Biogen, jímž trh reagoval na zlepšené hodnocení tohoto titulu od analytiků banky Credit Suisse.

 Na devizovém trhu dnes dolar smazal většinu výrazných středečních ztrát, vyvolaných vyhlídkami na pozdější zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Dolar proti euru a britské libře utrpěl ve středu nejhlubší jednodenní ztrátu za šest let. Americká měna vůči euru ke konci dnešního obchodování posílila o 2,2 procenta na 1,0622 USD po středečním poklesu až nad 1,10 USD. Proti japonskému jenu dolar zpevnil o 0,7 procenta na 120,96 JPY. Dolarový index vůči koši šesti měn vzrostl o 0,7 procenta.

Newsletter