Dolar posiluje vlivem očekávaného zvýšení úrokových sazeb v USA

Klíčové body

  • Americký dolar se během úterý podíval na dvacetileté maximum proti japonskému jenu.
  • Dolar posiluje i proti euru vlivem očekávaného navýšení úrokových sazeb ze strany Fedu. Evropská centrální banka bude zřejmě vyčkávat až do září.
  • Slabý japonský jen zdražuje Japoncům dovozy a posiluje inflační tlaky. Slovně intervenoval guvernér japonské centrální banky.
Zdroj: Depositphotos

Americký dolar během úterý posílil proti japonskému jenu a dosáhl tak nového dvacetiletého maxima. Dolar posiloval i proti euru a testoval hranici dvouletého maxima. K posilování dolaru jistě přispěly rostoucí výnosy amerických dluhopisů. Dolarový index, který porovnává jeho sílu proti šesti hlavním měnovým párům, se poprvé za více než dva roky podíval nad hodnotu 101. Rozdíl v očekávaném přístupu amerického Fedu a ECB s Bank of Japan k utahování měnověpolitických podmínek se přirozeně podepisuje na vývoji kurzu těchto měnových párů.

Trhy očekávají podstatně razantnější utahování měnové politiky u Fedu než například u ECB. Přitom akcelerující inflace je problémem pro USA stejně jako pro eurozónu. I tak je z vyjádření jednotlivých zástupců centrálních bank i reakce trhů zřejmé, že se v USA dočkáme významně vyšších úrokových sazeb na konci roku, než tomu bude v eurozóně. I samotné zvyšování sazeb bude dle všeho v USA razantnější, když se po prvním březnovém zvýšení úrokových sazeb v USA o 25 bazických bodů nyní spekuluje i o 75bodovém hiku na příštím zasedání. Prezident Fedu v St. Louis takto prudké zvýšení nevyloučil, uvedl však, že se nejedná o jeho základní scénář. Trhy tak téměř jednohlasně očekávají navýšení o 50 bodů. První navýšení ze strany ECB lze očekávat až po ukončení nákupu aktiv, tedy zřejmě na měnověpolitickém zasedání v září. Tedy o šest měsíců později než v případě Fedu.

Dolar tak již začal rozšiřovat úrokový diferenciál vůči eurozóně a trhy díky pokračujícímu prudkému zvyšování zaceňují jeho další rozšiřování. Tato situace tlačí dolar na silnější hodnoty proti euru. Euru dále škodí blízkost války na Ukrajině a související rizika, která plynou i ze závislosti evropské ekonomiky na ruských energetických komoditách. Dolar se tak stále drží proti euru okolo úrovně 1,0800 EURUSD. Pokud nedojde k zásadnímu zlepšení v otázce ruské invaze na Ukrajinu, či ve výhledu inflace a ekonomického růstu v eurozóně, nelze v následujících měsících očekávat zásadní posílení eura proti dolaru. Samozřejmě pokud ECB nepřistoupí k dřívějšímu navyšování sazeb.

Oslabující japonský jen dělá vrásky tamnímu ministrovi financí Shunichi Suzukimu. Ten upozorňuje na problémy, které Japonsku slabší jen způsobuje. Primární problém spatřuje ve zdražování importů a posilování inflačních tlaků v ekonomice, která dováží významnou část využitých energetických komodit, materiálů a podobně. Slabší jen dovozy zdražuje a působí komplikace japonským domácnostem a firmám, které si v některých případech neumí s takovým nárůstem cen poradit.

Ministr financí nemá ani v Japonsku žádné pravomoci v oblasti měnové politiky, a tak se odmítl vyjádřit, jak by měla japonská centrální banka na vývoj kurzu reagovat. Ze situace lze však vyčíst, že špičky japonské vlády by kroky k posílení tamní měny uvítaly. Dle předchozích zkušeností s vyjádřením vládních špiček k měnové politice neočekáváme zásadní změnu směřování japonské měnové politiky.

K vyjádření obav ze slábnoucího jenu se ovšem přidal i samotný guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Japonský jen v reakci na jeho vyjádření mírně posílil, aby se alespoň trochu vzdálil od dvacetiletého minima proti dolaru. Spekulace o měnové intervenci Bank of Japan ve prospěch silnějšího jenu sice nabírají na obrátkách, ale ani tak není pravděpodobné, že k něčemu takovému v následujících měsících dojde.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0816 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,73 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0744 do 1,0862 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,44 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,37 až 24,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,44 do 22,78 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter