Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Dolar prolomil 1,060 za euro. Čeká se se na „grilování“ Yellenové

I přes horší začátek dne si dolar udržel svou sílu z konce minulého týdne. Během odpolední seance dokonce prolomil hranici 1,060 EURUSD. Jeho další směr pak určí zítřejší „grilování“ šéfky Fedu Yellenové před americkým Kongresem.

Pondělní absence klíčových dat bude nepochybně vykompenzována úterkem, kdy před republikánským Kongresem, konkrétně před jeho bankovní komisí, vystoupí Yellenová, aby okomentovala současnou politiku centrální banky, stejně tak i vývoj americké ekonomiky.

Dá se čekat, že guvernérka bude čelit ostrým dotazům ohledně vidiny zrychleného zvyšování úrokových sazeb, pravděpodobně pak padne i dotaz na astronomickou výši bilanční rozvahy Fedu. Samotná výpověď bude pokračovat až do středy.

Předčasný důchod pro Yellenovou? Zapomeň, Trumpe

Je možné, že během celé akce bude obchodování na dolaru volatilnější s tím, jak investoři budou očekávat jakékoliv náznaky možného prvního kroku tzv. úrokové normalizace např. již v březnu.

Dnešní odpoledne dolar končí silnější na 1,059 EURUSD.

Dolarkoruna tento vývoj kopírovala Pár se tak dostal až na 25,49 USDCZK.

Co se týče domácího dění, za zmínku stojí například tisková konference guvernéra ČNB Rusnoka, která proběhla po jeho setkání s premiérem Sobotkou. Během akce šéf banky opět zopakoval, že intervenční režim poběží nadále, a to nejméně do konce prvního čtvrtletí.

Pravděpodobný termín je tak stále odhadován na polovinu 2017, přičemž klíčovou roli bude hrát důkaz o jasném robustním vývoji inflace. V tomto směru jsou poslední data pozitivní. Lednová inflace skončila po prosincových 2 % na 2,2 %. Jedná se tudíž o první přestřelení inflačního cíle ČNB.

ČNB k inflaci: Letos klidně i 3 %

Spotový kurz koruny zůstal i přes výše zmíněné bez výraznějších změn kolem 27,02 EURCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter