Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Dolar prudce posiluje, koruna na nových minimech

Dolar posiluje na nejsilnější úroveň vůči japonskému jenu za posledních 7 let, na pozadí spekulací, že Federální rezervní systém míří k brzkému zvyšování úrokových sazeb, zatímco Bank of Japan ale i Evropská centrální banka zvyšují své monetární stimuly na podporu ekonomiky.

Americká měna dnes roste vůči takřka všem svým 16 hlavním protějškům. Euro před čtvrtečním setkáním ECB klesá na dvouleté minimum vůči dolaru.

„Americký dolar by měl růst po zbytek roku 2014 a ve velké části roku 2015,“ řekl Sue Trinh, devizový stratég Royal Bank of Canada. „Oznámení BoJ v pátek bylo šokující.“

BoJ zaskočila trhy posílením QE. Akcie na 7letém vrcholu, jen padá

Dolar přidává 0,3 procenta vůči japonskému jenu na 112,696 jenu za dolar, poté co se v jednu chvíli ocitl až na úrovni 112,99, nejvýše od prosince 2007. Euro ztrácí více jak 0,1 procenta vůči dolaru na momentálních 1,2493 dolaru za euro. Česká koruna nadále prudce klesá vůči dolaru, momentálně na 22,25 koruny za dolar, a je poblíž svých 4,5letých minim. Vůči euru obchoduje za 27,8 koruny za euro.

Bloomberg Dollar Spot Index, jenž sleduje americkou měnu vůči jejím 10 hlavním protějškům, si připisuje 0,2 procenta na 1,083,30, a je blízko nejvyšším hodnotám od června 2010.

Newsletter