Dolar rozšiřuje zisky, zatímco zlotý hledá dno propasti

Klíčové body

  • Zlotý po dvou týdnech oslabování hledá své dno.
  • Měny regionu zažily volatilní vstup do nového týdne.
  • Jerome Powell byl americkým prezidentem navržen na znovuzvolení guvernérem Fedu.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší evropská obchodní seance přinesla vysokou volatilitu na měnách rozvíjejících se ekonomik. Zlotý, koruna i forint v dopoledních hodinách prudce oslabovaly. Koruna se obchoduje poblíž 25,50 EURCZK. Zlotý se posunul na nejslabší hodnoty od globální finanční krize, z technického hlediska už ale hledá minimum před příchodem korekce.

Zlotý v posledních dvou týdnech zažíval velmi silné výprodejní tlaky. Během tohoto období oslabil až o tři procenta a včera se proti euru chvilkově obchodoval na vysokých hodnotách okolo 4,72 EURPLN. Po poledni jsme sledovali prudké posílení zlotého zpět k otevíracím hodnotám na 4,69 EURPLN. Polská makro data přitom vykazují slušnou kondici ekonomiky. Včera ráno byla zveřejněna statistika průmyslové produkce, která v meziročním vyjádření překvapila výrazným 7,8% růstem oproti 5,3% očekávání. Index cen výrobců také výrazně vzrostl, a to na 11,8 %. To je po předchozích 10,2 % a očekávaných 10,8 % značný posun, který potvrzuje pokračující tlaky na NBP ohledně dalšího razantního zvýšení úrokových sazeb.

Na denním grafu můžeme pozorovat vývoj na tomto měnovém páru v průběhu letošního roku. Kurz se v posledních dvou týdnech dostal z dvouměsíční konsolidační formace symetrického trojúhelníku a silným pohybem atakoval hodnoty v okolí horní hranice trendového kanálu, který definuje obchodování od příchodu koronavirové krize. Právě v jeho blízkosti kurz včera našel své maximum, aby následně zkorigoval zpět k 4,70 EURPLN.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na čtyřhodinovém grafu pak zlotý s eurem vytvořili formaci bearish engulfing, která indikuje možný obrat trendu. Při pohledu na oscilátor RSI je také vidět možné vyčerpání trendu, když právě tato významná medvědí svíce zapříčinila proražení rostoucí trendové linie v rámci zmíněného technického indikátoru. Ten se tak vrátil zpět z překoupeného teritoria do neutrálního. Zlotý zisky sice neudržel a uzavřel devátý den za sebou ve ztrátě, možné dno těchto ztrát se ale pravděpodobně najdeme v pásmu 4,70 – 4,75 EURPLN.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na páru eura proti dolaru bylo včerejší obchodování zpočátku nezáživné, když se kurz pohyboval v pásmu mezi 1,1265 – 1,1285 EURUSD. Okolo třetí hodiny však dolar skokově posílil o zhruba 40 bodů, když prezident Biden učinil rozhodnutí ohledně volby guvernéra Fedu na následující čtyři roky. Dle očekávání byl navržen na znovuzvolení Jerome Powell. Další kandidátkou byla členka rady guvernérů Fedu Lael Brainardová. Vzhledem k jejímu o něco více holubičímu přístupu by její případné zvolení znamenalo mírné riziko pro dolar. Reakce trhů na Powella tak není zcela překvapivá a silnější dolar doprovázely i rostoucí výnosy amerických vládních dluhopisů.

Zajímavostí je vývoj spekulativních pozic na euro a dolar v COT reportu Komise pro obchodování s komoditními futures. Poslední report zahrnující pozice k 16. listopadu sice zaznamenal mírný pokles čistých dlouhých pozic na euro, stejně tak ale došlo k posunu níže i v rámci dolarového indexu. Vzhledem k prudce posilujícímu dolaru, který se do 16. listopadu posunul pod 1,1400 EURUSD, je pravděpodobné, že budeme nárůst čistých dlouhých pozic na dolar a silnější korekci na euru sledovat v příštím reportu.

Silnější dolar včera v odpoledních hodinách ochladil lepšící se náladu na koruně. Domácí měna, která se v dopoledních hodinách blížila hranici 25,50 EURCZK, následně posílila pod 25,40 EURCZK, odkud ji právě tato zpráva stáhla zpět k otevíracím hodnotám poblíž 25,42 EURCZK. Koruna nakonec uzavřela v mírné ztrátě a dnes ráno otevírá těsně pod 25,50 EURCZK. Na domácí půdě nás tento týden čekají data až ve středu, kdy bude zveřejněna podnikatelská a spotřebitelská důvěra. V průběhu dnešního dne tak bude kurz koruny ovlivňovat převážně tržní nálada a v Evropě i USA zveřejněné PMI indikátory ze sektoru služeb i výroby.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1250 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,40 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1236 do 1,1306 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,40 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,58 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,30 až 25,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,38 až 22,65 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, COT, TradingView

Newsletter