Dolar s librou oslabují ve světle poklesu inflace

Klíčové body

  • V USA poklesla meziroční spotřebitelská i jádrová inflace více než trhy očekávaly.
  • Data z Velké Británie ukazují výraznější než očekávaný pokles inflace.
  • Trhy proto v USA i VB vidí vrchol úrokového cyklu a sází na dřívější pokles sazeb, což se projevuje v oslabení dolaru i libry.
Zdroj: Depositphotos

Dolar po včerejším zveřejnění dat o americké inflaci výrazně oslabil. Nová čísla v říjnu ukázala zpomalení meziroční inflace na hodnotu 3,2 %. Meziměsíčně pak inflace stagnovala na 0 %. Zpomalila i jádrová inflace, která v meziročním vyjádření dosáhla 4 %. Všechny tyto hodnoty byly nižší, než trh očekával. Lepší než očekávané hodnota inflace v USA upevnila názor trhů, že je Fed na vrcholu úrokového cyklu a dále posílila očekávání v oblasti poklesu úrokových sazeb, které by mohlo přijít už v polovině roku 2024. Trhy, a obzvláště forex, jsou vpředhledící. Změny v očekávaném vývoji klíčových faktorů ovlivňující kurz jsou tak v předstihu zaceněny do kurzu. I proto jsme viděli výraznější oslabení dolaru.

Během včerejška oslabil dolar o více než jedno procento. Pohyb můžeme vidět i ve vyjádření dolarového indexu, který měří sílu dolaru proti košíku nejdůležitějších světových měn. Ještě na konci minulého týdne atakoval dolarový index hodnotu 106. Po zveřejnění nad očekávaní dobrých výsledků americké inflace se index začal propadat pod hodnotu 104. Část těchto ztrát ale dolar umazal a pohybuje se na dolarovém indexu nad 104 body. Platí, že vyšší hodnota značí silnější dolar.

Nálada na trzích se minimálně v otázce dolaru nesla v narativu „higher for longer“, tedy vyšší sazby po delší časové období, kterého se držel Fed. Trhy byly v této oblasti opatrné a zdálo se, že se obchodníkům příliš nechce do sázek na dřívější snížení sazeb a oslabení dolaru. Nelze se proto divit, že při zveřejnění inflačních dat, která naznačují pozitivní trend tlumení inflace v USA, investoři reagují. V dalších týdnech se bude pozice dolaru stabilizovat, přestože očekáváme pozvolné oslabení. Zásadní roli sehraje samozřejmě samotný Fed, který se do snižování sazeb nepohrne okamžitě. Jeho zástupci se navíc snaží mírnit očekávaní trhu v oblasti poklesu sazeb a poukazují i na relativně dobrou kondici americké ekonomiky, která umožní podržet vyšší úroveň sazeb.

K poklesu inflace došlo i ve Velké Británii, kde říjnová inflace klesla na 4,6 % ze zářijových 6,7 %. Tento pokles byl nejprudší od roku 1992 a překonal, podobně jako americká inflace, očekávání tržních analytiků. Situace je obdobná jako v USA. Trhy díky poklesu inflace více sází na to, že Bank of England je na vrcholu úrokového cyklu a bude zvažovat dřívější pokles sazeb někdy v průběhu dalšího roku. To se projevilo v kurzu libry, která na zprávy o inflaci reagovala oslabením. V průběhu dnešního dne bude ještě prostor pro oslabení libry a vzniknou tak okna pro výhodný nákup libry a dolaru. Jedním dechem je nutné dodat, že stejně tak přijde i mírná korekce. Vzniklou příležitost pro nákup proto radno nepromarnit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0875 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0798 do 1,0914 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,51 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,38 až 24,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,38 do 22,71 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter