Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Dolar se probojoval k ještě silnějšímu kurzu

Klíčové body

  • Britská libra i přes pozitivní překvapení z trhu práce oslabovala.
  • Druhý odhad HDP eurozóny za druhý kvartál letošního roku trhy nepřekvapil.
  • Americká data spolu s rizikově averzní náladou pomohla dolaru k navýšení pondělních zisků.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší den se nesl ve znamení rušnějšího ekonomického kalendáře. Na trzích byla nadále cítit riziková averze, když některé měny oslabovaly i navzdory dobrým výsledkům ekonomických dat. Dolar zaznamenal zisky i ve druhém obchodním dni tohoto týdne. Koruna mírně oslabila, stále se však obchoduje na silných úrovních pod 25,50 EURCZK. Z měn regionu dokázal ranní ztráty překlopit do zisku pouze forint.

Z kraje včerejšího obchodní dne jsme upřeli zrak na data z britského trhu práce. Tamní míra nezaměstnanosti v červnu poklesla na 4,7 %, což je oproti tržnímu konsenzu pozitivní překvapení o velikosti deseti bazických bodů. Trh očekával, že nezaměstnanost zůstane na úrovni 4,8 % jako v květnu. Za květen ve spojeném království přibylo 95 tisíc zaměstnaných, což je o 20 tisíc více, než s čím počítaly trhy. Ani tento fakt ale libře nepomohl na silnější úrovně. Kurz včera vůči dolaru oslabil o více než půl procenta.

Hlavní měnový pár ovlivňovala jak data z eurozóny, tak z druhé strany Atlantiku. V dopoledních hodinách jsme sledovali výsledek HDP států eurozóny za druhý kvartál. Jeho druhý odhad dopadl dle očekávání, když ekonomika zemí platících eurem po poklesu z prvního kvartálu ve výši 0,3 % v tom druhém rostla o 2,0 % (Q/Q). V rámci meziročního měření pak hrubý domácí produkt eurozóny zaznamenal jen kosmetické zaostání za tržním konsenzem, když rostl o 13,6 % oproti očekávaným 13,7 %.

Amerika včera nabídla data z maloobchodu a průmyslu. Maloobchodní tržby v červenci klesly o 1,1 % (M/M). Trh očekával pokles o 0,3 % a předchozí výsledek byl revidován na 0,7% růst. Data o maloobchodních tržbách zaznamenala tento pokles převážně kvůli prodejům aut. Statistika, která je o jejich prodeje očištěná, sice také zaznamenala pokles, ten byl ale výrazně menší s konečným výsledkem -0,4 % (M/M). Červnový výsledek byl pak také revidován vzhůru. Průmyslová výroba rostla tempem 0,9 % v meziměsíčním vyjádření, což bylo relativně výrazné překvapení, když trh čekal 0,5% růst. Kombinace těchto dat spolu s rizikově averzní náladou pomohla dolaru na silnější úrovně do oblasti supportů okolo 1,1700 EURUSD.

Koruně se v předchozím týdnu nedařilo posílit pod 25,35 EURCZK a po odmítnutí této hranice se domácí měna uchýlila k mírné korekci. Horší tržní nálada ji stahuje směrem k 25,50 EURCZK. Z měn regionu pak vyšel nejlépe forint, který vůči euru nepatrně posílil o 0,15 %, k čemuž mu dopomohl dobrý výsledek HDP za druhé čtvrtletí. To dosáhlo 17,8% růstu v meziročním vyjádření. Trhy po 2,1% kontrakci z prvního kvartálu pro ten následující očekávaly 17,1% růst. Pozitivní data z tamní ekonomiky tak nadále hrají do karet jestřábí maďarské centrální bance, která spolu s ČNB začala v červnu utahovat měnověpolitické podmínky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1721 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1715 do 1,1804 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,45 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,72 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,39 až 25,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,63 až 21,79 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter