Dolar smazal část ztrát. Pomůže mu americké HDP?

Koruna během včerejšího dne zažila na páru s eurem oslabení a dostala se až k 26,08 EURCZK. Pravděpodobně se tak začalo projevovat vybírání zisků některými méně trpělivými investory, kteří ale narazili na nedostatečné množství protistran. Celou situaci navíc podporuje absence jakýchkoliv klíčových fundamentů.

Postupně ale koruna část ztrát opět smazala a končila den na 26,05 za euro. Aktuálně se pohybuje na té samé úrovni.

Na domácí půdě jsme se včera nedočkali žádných dat, stejně tak v eurozóně. Pozornost byla zaměřena na USA, kde byly zveřejněny  objednávky dlouhodobé spotřeby. Ty zaznamenaly meziměsíční růst 6,5 %, očekávalo se 3 %. V jádrovém vyjádření pak skončily na 0,2 %, zatímco predikce pracovala s 0,4 %. Dále byly reportovány nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Predikce počítala s 240 tisíci, nakonec byl ale výsledek o něco málo horší, a to 244 tisíc nových žádostí. To je zároveň o 10 tisíc více než v předchozím měsíci.

Dnes se dočkáme indexu spotřebitelských cen v Německu. Dále pak změny HDP a předběžného indikátoru spotřebitelské důvěry – oba údaje budou ze Spojených států. Klíčovým fundamentem bude především výkon americké ekonomiky, který dost možná ovlivní další vývoj dolaru. Očekávání ohledně prvního odhadu pracuje s 2,7 % mezikvartálně.

Ačkoliv americký Fed ponechal úrokové sazby prozatím beze změny, dolar po značném oslabení z předchozích dní, kdy ve středu večer oslabil až na 1,177 EURUSD, začal ve čtvrtek mírně posilovat jak vůči koruně, tak vůči euru. Za tímto vývojem stojí jednak nárůst výnosů amerických dluhopisů, svou roli ale hraje i fakt, že je USD pro některé investory již natolik levný, že se vrhli na jeho skupování.

Během čtvrtka koruna vůči dolaru oslabila o bezmála 15 haléřů. Vůči euru pak začínala americká měna den ve značném oslabení tohoto týdne, postupně ale posílila a na chvíli se dostala dokonce pod hranici 1,170 za euro. Aktuálně dolar včerejší zisky lehce umazává, za čímž stojí například nervozita přede odpoledním předběžným výsledkem HDP Spojených států za druhý kvartál. Výše zmiňované páry se pohybují na 22,27 USDCZK a 1,169 EURUSD.

Vývoj kurzů pro dnešek vidíme v pásmech od 26,00 až 26,11 za euro, dále od 22,21 až 22,33 za dolar a od 1,167 až po 1,171 dolaru za euro.

Newsletter