Dolar stále králem devizových trhů

Jak je možné, že si americký dolar nadále drží pozici nejvýznamnější rezervní měny, navzdory slábnoucímu podílu USA na globální produkci? Tato otázka frustruje i ty nejzkušenější ekonomy již několik desítek let. Banka pro mezinárodní platby (BIS), instituce situovaná v Basileji, jež je známá jako „centrální banka centrálních bank“, přišla se zajímavou odpovědí. „Domníváme se, že role dolaru odráží podíl na světové produkci vyprodukované v zemích s relativně stabilními směnnými kurzy vůči dolaru,“ uvedla ve své čerstvé čtvrtletní zprávě.

V roce 1978 ekonomové Robert Heller a Malcolm Knight jako první upozornili na skutečnost, že každá země drží v průměru až 66 procent svých devizových rezerv v dolarech. Toto číslo se v průběhu let nikterak zásadně nezměnilo. Nejnovější statistiky z Mezinárodního měnového fondu ukazují, že více než 60 procent devizových rezerv je momentálně drženo v dolaru.

Čím vyšší je korelace v ceně mezi danou měnou a dolarem, tím vyšší jsou oficiální rezervy dané země v dolaru. Zpráva mimo jiné dodává, že robustnost dolaru nadále přetrvává, a to i přes jeho 18procentní pokles vůči hlavním měnám od roku 1978 a zmenšující se podíl americké ekonomiky vůči světovému HDP o 6 procent během posledních 36 let.

„Země, jejichž měny jsou stabilnější vůči dolaru, nežli vůči euru, tvoří nadále více než polovinu světové ekonomiky, což podporuje stabilní výkon dolaru, vyjádřeno v domácí měně. Logika pro držení velké části devizových rezerv v dolaru je jednoduchá. Dolar se zdá méně riskantní jakožto prostředek investice nebo půjčky tím spíše, čím více je korelován s domácí měnou,“ udává report. 

Toto zjištění by mohlo mít vliv na budoucnost čínské měny renminbi, jež by podle některých analytiků mohla v budoucnu nahradit dolar v jeho pozici rezervní měny. Report udává, že růst čínské ekonomiky nemusí být dostatečný pro to, aby renminbi zastínila dolar jakožto oficiální rezervní měnu světa. To by bylo možné jen tehdy, pokud by došlo k jejímu nezávislému cenovému pohybu vůči hlavním měnám. Nic takového zatím neprobíhá, a podle většiny analytiků ani v dohledné době probíhat nebude. 

Newsletter