Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Dolar stále na „Buy“

Nákup americké měny je protěžovaným obchodem měnových investorů od chvíle, kdy Federální rezervní systém loni oznámil plán ukončit svůj program odkupu dluhopisů.V posledních měsících tento býčí sentiment na dolar navíc ještě akceleroval. Dolarový index vzrostl o více než sedm procent ve třech měsících předcházejících říjnu a vyšplhal se tak na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky, podporován očekáváním, že USA přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb dříve než ostatní velké ekonomiky. Kontrast s eurozónou byl obzvláště markantní, s Evropskou centrální bankou směřující k odkupu aktiv za účelem odvrácení deflace.

Přesto však dolar prošel tento měsíc určitou korekcí. Obavy Fedu ze začátku října, že americká měna je příliš silná, znamenaly dvouprocentní pokles indexu. Bleskový pád výnosů amerických dluhopisů, jenž šel ruku v ruce s nervozitou ohledně zdraví ekonomiky eurozóny a chmurnými vyhlídkami na globální růst, vyústil v další vykolejení dolaru.

Síla dolaru a býčí sentiment investorů je však těžké ignorovat. Analytici tvrdí, že i v případě, že Fed zvýší sazby později, než se obecně očekávalo, a americkou ekonomiku negativně zasáhne nižší globální růst, hospodářské rozdíly mezi USA a mnoha dalšími velkými ekonomikami přetrvají.

Existují však i tací, jenž jsou poněkud skeptičtější. Říkají, že problémy jinde ve světové ekonomice budou mít velký vliv na Spojené státy. Tyto obavy se však zdají být přemrštěné. Zatímco slabé maloobchodní tržby v září vyvolaly obavy, nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti klesly na nejnižší úroveň za posledních 14 let a průmyslová výroba překonala v minulém měsíci konsensus.

Dolar stále nabízí velmi dobrou obchodní příležitost, jež je hrou ekonomické divergence, říká Stephen Jen, šéf investičního fondu SLJ Makro Partners. A s odvoláním na nedávné návrhy, že Fed by mohl oddálit konec svého programu odkupu dluhopisů, dodává: „Problémy v Evropě jsou skutečné. Strach ohledně stavu americké ekonomiky není odůvodněný.“

Někteří však argumentují, že relativní síla dolaru je tím, co skutečně trápí americké společnosti. Win Thin, měnový stratég z Brown Brothers říká, že negativní dopad silnějšího amerického dolaru na zisk je společností „nafouknutý“. „Společnost IBM se tento týden snažila svalit vinu za špatné výsledky právě na silný dolar. Ale upřímně řečeno, většina firem této velikosti má velmi dobře vyvinuté a fungující zajišťovací strategie,“ říká.

Přes všechny zprávy nasvědčující koupi dolaru, jsou investoři stále selektivnější v tom, jak k této strategii přistupovat. Obchodovat dolar vůči britské libře, s britskou centrální bankou nakloněnou brzkému zvyšování sazeb, nebo vůči japonskému jenu, jenž je považován za bezpečné útočiště ve chvíli kdy, se stav globální ekonomiky zhoršuje, je vnímáno jako rizikovější.

Největší smysl tak momentálně dává otevřít dlouhou pozici vůči euru nebo komoditním měnám, jež jsou ovlivněné poklesem cen ropy, jako je kanadský, australský nebo novozélandský dolar. Geoffrey Yu, analytik UBS, doporučuje nákup dolaru vůči měnám rozvojových trhů, které jsou nadhodnocené, a to zejména těch, které mohou padat v souladu s cenami komodit, jako je jihoafrický rand.

Další rizikovou událostí pro dolar bude setkání měnového výboru Fedu v příštím týdnu, které by mělo objasnit postoj centrální banky k jejímu programu nákupu dluhopisů.

Newsletter