Dolar v blízkosti čtyřletých maxim

Americký dolar se ve středu pohybuje těsně pod svými čtyřletými maximy vůči koši hlavních světových měn. Růst dolaru v posledních týdnech byl z velké části podporován lepšícím se stavem americké ekonomiky a naopak stále se prohlubující ekonomickou šlamastikou jak v Evropě tak i Japonsku. To jde ruku v ruce se sázkami investorů na zvýšení amerických úrokových sazeb mnohem dříve, než k tomu dojde v Evropě nebo Japonsku.

Při svém včerejším prohlášení šéf regionálního Fedu v New Yorku, William Dudley, prohlásil, že síla dolaru by mohla zkomplikovat práci Fedu a potenciálně poškodit americkou ekonomickou výkonnost a tlačit dolů inflaci. Dudley dále sdělil, že přestože hodnota dolaru není politickým cílem Fedu, musí být brána v potaz jako součást hospodářské prognózy centrální banky.

Dolar proti japonskému jenu klesl o 0,1 procenta na 108,606 jenů za dolar. Vůči euru dolar dnes taktéž mírně klesá a odráží se tak od svých 14 měsíčních maxim momentálně na 1,28531 dolarů za euro.

Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi v pondělí zopakoval, že banka je připravena k použití netradičních nástrojů a v případě potřeby stimulovat růst. Přesto fakt, že by ECB měla zahájit nový program kvantitativního uvolňování je zastírán notnou dávkou skepticismu. „S větší pravděpodobností bude místo pevných závazků Draghi jen škádlit trh,“ napsal ve své poznámce analytik National Australian Bank.

Česká koruna dnes mírně posiluje vůči americkému dolaru na 21,374, což jde z velké části na vrub dnešnímu poklesu americké měny napříč celým forexovým spektrem. Vůči euru nezaznamenává koruna takřka žádný pohyb a ocitá se na 27,49 korun za euro.

Newsletter