Dolar vrací úder, Evropa krotí inflaci

Klíčové body

  • Inflace v eurozóně klesla na 2,4 %, jádrová na 3,6 %.
  • Americký index výdajů na osobní spotřebu skončil dle očekávání.
  • OPEC+ se shodl na dodatečném snížení dodávek ropy.
Zdroj: Depositphotos

Inflace v eurozóně v listopadu klesla mnohem více, než bylo očekáváno, a to na 2,4 %. To je nejpomalejší roční tempo od července 2021. Americká inflace z USA měřená indexem výdajů na osobní spotřebu vyšla dle očekávání. Členové OPEC předběžně souhlasili se snížením dodávek, aby podpořili růst ceny ropy, která v posledních týdnech významně klesla.

Inflace v eurozóně klesla více, než bylo očekáváno. Meziročně poklesla na 2,4 % z 2,9 %, předpoklad byl 2,7 %. Jádrová meziročně z 4,2 % na 3,6 %, očekáváný pokles byl na 3,9 %. Tato zpráva přinesla spotřebitelům určitou formu úlevy, kdy mohou doufat v brzké snížení sazeb. Dle zveřejněných údajů z Eurostatu, byly hlavními faktory zpomalení harmonizovaného indexu spotřebitelských cen, klesající ceny energií a nižší růst cen potravina i služeb.

Prudší pokles, než byl ekonomy očekáván, přiměl investory posunout své sázky na to, že ECB může začít snižovat sazby již v dubnu příštího roku. Prezidentka ECB Lagardeová však tento týden varovala, že není správný čas na vyhlášení vítězství nad inflací. Je potřeba si udržet pokoru a dostat inflaci na dvouprocentní cíl. Zasedání ECB se koná 14. prosince, přičemž nevylučujeme snížení prognózy inflace. Euro prodloužilo své ztráty z úterý a proti dolaru kleslo krátce pod 1,0900 EURUSD.

Ve třech měsících po sobě růst spotřebitelských cen oslabil více, než ekonomové předpokládali, a tento výsledek je blíže cíli ECB než kdykoliv předtím. ECB však zachovává chladnou hlavu a její představitelé trvají na tom, že úrokové sazby by měly zůstat vyšší. Investoři však věří v brzký pokles. I hrozba Pierra Wunsche, guvernéra belgické národní banky, který mluvil o možné potřebě zvýšení, nechala investory chladné.

Data z USA ve formě indexu výdajů na osobní spotřebu vyšla dle očekávání, a to meziročně 3 % a jádrové vyjádření 3,5 % za říjen. Cíl Fedu je na 2 %. Tento index je jeden z nejdůležitějších indikátorů, který pomáhá Fedu v rozhodování o dalším postupu v měnové politice. Údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti byly také dle očekávání na 218 tis. Tato data měla na páru EURUSD pouze malou reakci, oslabení EURUSD zajistily zprávy o inflaci z eurozóny.

Členové OPEC+ předběžně souhlasili s tím, že sníží dodávky ropy o milion barelů denně. Snížení přitom půjde souběžně se snížením ze strany Saúdské Arábie. Ta naléhala, aby skupina vyvinula úsilí ke snížení produkce poté, co ceny ropy klesly o více než 10 % ze svého zářijového maxima. Tímto krokem chtějí v příštím roce odvrátit přebytek ropy. Cena ropy za poslední dva měsíce klesla, společně se zhoršujícím se ekonomickým pozadí. Reakce na tuto zprávu však byla dle očekávání opačná a ropa již třetí den posilovala, s dnešním přírůstkem na Brentu okolo 2 % a na lehké ropě přes 1 %.

Dnes se dozvíme data o růstu HDP Itálie a odpoledne data o nezaměstnanosti z Kanady. V odpoledních hodinách bude zveřejněn index PMI a týden zakončí svým projevem předseda Fedu Jerome Powell. Doma bude zveřejněna revize HDP a index PMI průmyslu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0894 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,33 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0878 do 1,0982 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,33 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,32 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,22 až 24,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,09 do 22,40 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter