Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Dolar vs. Trump. Kdo s koho?

V uplynulých týdnech americká měna klesla ze čtrnáctiletých maxim. Analytici se však shodují, že rally rozhodně nekončí. Z důvodu zavedení nové hospodářské politiky ve Spojených státech bude dolar opět posilovat, a to i přes Trumpova prohlášení, která ho negativně ovlivňují.

Americký prezident Donald Trump v polovině ledna prohlásil, že americká měna je „příliš silná“. Tota slova někteří ekonomové z Wall Street označili jako extrémní. V reakci na to dolar oslabil, nicméně analytici pro televizi CNBC potvrdili, že nastupující hospodářská politika bude dolaru spíše prospívat.

Dolarový index, který sleduje vývoje USD vůči koši nejdůležitějších měn, tak vystoupal na počátku ledna až na 103,82 bodů. Během ledna však postupně klesl až na 99,23. V porovnání s předvolebními hodnotami jde o velký nárůst. V říjnu totiž osciloval okolo hodnoty 95 bodů.

Prohlášení amerického prezidenta lze snadno pochopit. Silná měna se neslučuje s jeho cíli. Těmi jsou zvýšená domácí výroba a důraz na silný export. Silný dolar by mohl tyto plány negativně ovlivnit a americké zboží by na trhu bylo méně konkurenceschopné.

„Prezident Trump může tweetovat jak chce, ale pravda je taková, že některé jeho hospodářské kroky dolar významně posílí,“ uvedl odborník na asijské trhy z JPMorgan Tai Hui. „Protekcionismus, imigrační opatření, prorůstová fiskální politika. Tyto strategie budou zvyšovat inflaci. Fed pravděpodobně zvedne úrokové sazby a ty následně posílí hodnotu dolaru,“ dodal Hui.

Trump: Dodd-Frankův zákon o finančním dohledu znovu!

Podle experta na zahraniční měny ze CIBC Patricka Benneta je hlavním argumentem síla americké ekonomiky.“Americká ekonomika si očividně vede velice dobře,“ uvedl Bennet . To potvrdila páteční čísla payrolls. Ta ukázala, že nárůst počtu nových pracovních míst byl větší, než se očekávalo. Mzdy naopak zůstaly za očekáváním.

Nixon jako vzor. Slabý dolar prostě BUDE!

„Nižší čísla mezd jsou obvykle následována vyššími čísly v následujícím měsíci,“ uvedli ekonomové Singapurské banky (DBS). „Nízké hodnoty mezd obvykle snižují motivaci Fedu zvýšit úrokové míry,“ dodali ve své zprávě. Analytici se ale shodují, že dříve nebo později zvýšení nastane.

Newsletter