Dolar zamířil na 1,1000. Co může příští týden zasáhnout korunu?

Opakované pokusy o posílení, nakonec dno. Česká koruna uzavírá týden na svém denním minimu 27,417 vůči euru. Snaha o prolomení klíčové hranice odporu 27,35 EURCZK se nepodařila, býci na koruně se spálili. Závěr týdne tak korunu připravil o všechny své načtené zisky a končí jej vůči euru takřka beze změny. Potvrzuje se tak, že nedostatek příběhu na daném páru nedává hráčům prostor pro vytvoření tématu, které by trh začal sledovat a úzké rozpětí zůstane.

Dolaru závěr týdne přinesl vzestup na týdenní maximum 1,1002 EURUSD. Ve prospěch odkladu růstu sazeb ve Spojených státech promluvila slabší čísla o vývoji inflace. Vše může změnit ale ještě dnešní řeč šéfky Fedu Janet Yellenové. Prolomení technické úrovně 1,1060 EURUSD vybízí k tomu, že někteří hráči budou chtít zavřít trh pod hranicí 1,10 EURUSD.

Koruna vůči americkému dolaru oslabovala. Cítila tlak ze slabého eura a dosáhla minima 24,87 USDCZK. Otestovat tak v nejbližší době může hranici 25,00.

Pondělní svátek v Londýně bude mít dopad na likviditu na měnovém trhu a to zprostředkovaně i na české koruně. Trend z dnešního dne by ale měl být nadále sledován. 

Jaké zprávy z ekonomiky s dopadem na korunu a forexový trh nás čekají v příštím týdnu?

Zpřesnění růstu české ekonomiky i důvěra

ČSÚ zveřejní v pondělí údaje za květnovou spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru. Maxim z přelomu roku, kdy souhrnná důvěra (spotřebitelský i podnikatelský sektor dohromady) výrazně převyšovala hodnotu 96 bodů, zřejmě dosaženo nebude. Nicméně čísla za důvěru by měla i tak potvrzovat robustní oživování tuzemské ekonomiky. V pátek pak ČSÚ zpřesní svůj odhad HDP v 1. čtvrtletí a přidá údaje k tvorbě a užití HDP. Ačkoli nelze vyloučit i poměrně citelnou korekci směrem dolů, z výborné odhadované úrovně 3,9 procenta, neměl by být v žádném případě narušen obrázek celkem solidně oživující české ekonomiky.

Jak promluví o německé ekonomice maloobchod?

Německý institut GfK zveřejní ve středu údaje k červnové spotřebitelské důvěře. O den později pak budou známa i dubnová data k maloobchodním tržbách v zemi našeho západního souseda. Konsensus trhu je v současnosti takový, že poněkud horší čísla, která z Německa v poslední době přišla, neindikují ještě fundamentálně se horšící stav tamní ekonomiky. Jsou mnohem spíše přechodnou záležitostí. Německu sice nesvědčí útlum globálního obchodu, zato však by tento nepříznivý vliv měl být vyvážen lepšící se kondicí zbytku eurozóny. V tomto kontextu je třeba vnímat zmíněná čísla, která budou příští týden zveřejněna. I pokud nenaplní očekávání, ještě z toho nelze vyvozovat jakékoli pesimističtější závěry.

Údaje ke květnové spotřebitelské, průmyslové, podnikatelské i ekonomické důvěře v eurozóně samotné, které budou taktéž zveřejněny příští týden, by měly v souhrnu potvrzovat výše uvedené, tedy lepšící se ekonomickou kondici zemí sdílejících euro.

Nejistota americké ekonomiky

Ve Spojených státech budou v úterý zveřejněny květnové údaje za objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a za spotřebitelskou důvěru. V pátek pak bude zpřesněn údaj o změně HDP v 1. kvartále a publikována dubnová hodnota indexu nákupních manažerů. V souhrnu lze říci, že americká ekonomika je nyní obestřena značnou mírou nejistoty. Objevují se jak data, která podporují obrázek dále se lepšícího stavu vedoucí světové ekonomiky, ale i data, která tento obrázek popírají. Směřování americké ekonomiky bude zřejmější až ve třetím a zejména čtvrtém kvartále. Do té doby lze od makročísel čekat pozitivní, ale jistě i další negativní překvapení. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter