Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se pohybuje pod hranicí 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul pod 4,60 EURPLN.

Dolar zažívá strmý pád, koruna nad 26 EURCZK. Dnešek je bez dat

Česká měna začíná poslední den v týdnu nad úrovní 26 korun za euro, kterou včera prolomila poprvé od listopadu 2013, a tedy od začátku devizových intervencí České národní banky. Výrazně oslabuje americký dolar. Dnešek je bez událostí, a to jak domácích, tak zahraničních.

Koruně pomáhá silná pozice eura na světovém trhu. Měnový pár EURCZK se momentálně obchoduje na 26,06. U USDCZK pozorujeme výrazné oslabení dolaru na 22,37. A EURUSD máme v tuto chvíli na 1,1650.

Hlavní včerejší událostí bylo zasedání Evropské centrální banky. Následná tisková konference jejího šéfa Maria Draghiho zapříčinila chvilkové posílení eura až na úroveň 26,10 EURCZK. Hlavní body se týkaly odmítnutí utaženějších podmínek financování, dále se centrální bankéři jednohlasně shodli neměnit politiku ECB. Podle Draghiho je jádrová inflace stále slabá, a proto je potřeba ji podpořit politikou ECB, která je připravena v případě potřeby navýšit program QE.

Dolar včera prvotně posiloval vůči euru na úroveň 1,148 EURUSD a v páru s korunou se dostal na hranici 22,69 USDCZK. Po projevu šéfa ECB ale zažil dolar strmý pád.

Ve Spojených státech byly včera zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Očekávaná hodnota byla 245 tisíc míst, výsledky byly příznivější, a to 233 tisíc.

Český statistický úřad včera zveřejnil index cen výrobců za červen. Jak u meziměsíční, tak i u meziroční hodnoty zaostaly výsledky o 0,4 procentního bodu za očekáváním. Nižší hodnoty mohou být důsledkem nižších cen ropy. Ačkoliv výsledek výrazně zaostal za očekáváním, neměl jakkoliv negativní vliv na posilování koruny.

Měnový pár EURUSD dnes vidíme v pásmu 1,1648 až 1,1655. EURCZK momentálně na 26,06 a očekávané rozmezí pro dnešek je 26,01 až 26,11. U měnového páru USDZCK je to 22,32 až 22,42.

Newsletter