Dolar ztrácí. Investoři hledají bezpečné přístavy

Dolaru se včera nedařilo a vůči euru oslaboval nad úroveň 1,1400 EURUSD. K ztrátám zelených bankovek přispěla také špatná čísla o spotřebitelské důvěře v USA za prosinec. Dařilo se naopak měnám, jež jsou v době nejistoty označovány jako bezpečné – japonskému jenu a švýcarskému franku. Zisky si včera připsala také Wall Street. Naopak evropské akcie se dostaly nejníže za více než dva roky. 

Čísla skupiny Conference Board včera ukázala, že spotřebitelská důvěra se v USA v prosinci snížila. Byl to nejvýraznější propad od července 2015. Důvodem jsou obavy ze zpomalování hospodářského růstu největší světové ekonomiky. I tak ale nadále důvěra zůstává na poměrně vysoké úrovni. 

Investoři nadále sledují složitý vývoj obchodních vztahů mezi Čínou a USA. Obě velmoci plánují na leden jednání, které by mělo vyřešit měsíce trvající obchodní válku. Rozhovory obou stran pokračují, vánočním svátkům v USA navzdory. Od 1. prosince se Peking s Washingtonem dohodl na příměří, které má trvat 90 dní.  

A jsou tu další věci ve Spojených státech, které trh sleduje. Jde o státní rozpočet a spor prezidenta Donalda Trumpa a Kongresu o financování stavby zdi na hranicích s Mexikem. Republikáni mají v Senátu většinu, ke schválení vládních financí ale potřebují také hlasy demokratů. Část amerických úřadů je nadále uzavřena a obnovení jejich činnosti se zatím nečeká. Trump na stavbě zdi trvá, po Kongresu chce pět miliard dolarů.  

Evropská centrální banka (ECB) včera publikovala pravidelný hospodářský bulletin, z něhož vyplývá, že růst globální ekonomiky v roce 2019 zpomalí. Globální inflační tlaky by měly pomalu růst, sníží se totiž volná kapacita.

Z makrodat se dnes dozvíme inflaci v Německu. Index spotřebitelských cen by měl v prosinci zpomalit meziroční růst na 1,9 procenta z listopadových 2,3 procenta. Na druhé straně oceánu bude odpoledne zveřejněn chicagský index nákupních manažerů a také probíhající prodeje domů. 

Dolar se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1455 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,32 bodu. 

Český statistický úřad včera zveřejnil výsledky konjunkturálního průzkumu za prosinec. Podle statistiků se celková důvěra v ekonomiku mírně snížila. Ve srovnání s loňským prosincem jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů nižší. Nálada v českém průmyslu byla naposledy horší v roce 2013. Naopak v případě stavebnictví je nejlepší za více než dekádu.

Prezident Miloš Zeman včera podepsal zákon o směnárenské činnosti. Podle něj budou moci zákazníci směnáren od transakce do tří hodin odstoupit a budou moci požadovat vrácení peněz. V případě směnárenských automatů bude lhůta až tři pracovní dny. Aby se předešlo kurzovním spekulacím, bude odstoupení možné jen u částek do výše 1000 euro.

Koruna včera posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám. Dnes ráno se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,84 EURCZK a 22,56 USDCZK.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter