Dolar ztrácí sílu. Mohou mu ji vrátit zprávy z Řecka

Moment slábnoucího dolaru, který začal v půli týdne, včera pokračoval a zveřejněná data o nově zahájených stavbách domů v USA tento pohyb umocnil. Dolar se tak k euru v odpoledních hodinách propadl na své týdenní minimum přes hranici 1,08. Na trhu tak pokračuje střet témat slábnoucího momentu americké ekonomiky, který oddaluje riziko zvýšení sazeb, a na druhé straně trvající hrozby odchodu Řecka z eurozóny.

Včerejší večerní komentáře řeckého ministra financí z Washingtonu spíše potvrdily, že dohoda je stále v nedohlednu a riziko řeckého bankrotu stouplo. Zprávy ze zákulisí jednání MMF o žádosti Řecka o odložení květnové splátky dluhu zvrátily oslabování dolaru a při dnešním ranním obchodování dolar ustoupil ze svých týdenních minim a obchoduje se na EURUSD 1,077. Ranní zprávy o doporučení centrálních bank v Evropě, aby komerční banky v jihovýchodní Evropě snížily pozice v řeckých dluhopisech, umocňuje napjatou situaci, která se již začíná odrážet i na akciích evropských bankovních titulů. I přes současný krátkodobý trend dolaru, kdy se zvýšilo riziko oslabení až k hranici EURUSD 1,10, může dnešní odpolední sada amerických makrodat spolu se strachem z Řecka  navrátit dolaru sílu.

Česká koruna včera pokračovala v slábnoucím trendu, který započala ve středu a během dne se vůči euru obchodovala pod hranicí podpory 27,5. Tento pohyb se nakonec obrátil v krátkodobý výkyv a koruna se odpoledne vrátila zpět do svého současného koridoru 27,3 -27,5. Potvrdilo se tak, že koruna i přes pokračující téměř každodenní slovní intervence k oslabení zatím nenašla moment k výraznému oslabení přes hranici 27,5 EURCZK. 

Řekové: Jsme připraveni vyhlásit bankrot

Newsletter