Dolaroví býci dostali studenou spršku

Včerejší mírová dohoda v Minsku podnítila hromadné uzavírání krátkých pozic na euru. To mělo za následek posílení evropské společné měny vůči americkému dolaru o bezmála 100 bazických bodů. Euro aktuálně obchoduje poblíž úrovně 1,1425 dolarů za euro.

Naproti tomu dolar hromadně oslabil, poté co v Americe byly vydány údaje o maloobchodních tržbách, jež byly podstatně horší, než očekával konsensus. To zchladilo optimismus ekonomů, kteří vyhlížejí brzké zvyšování amerických úrokových sazeb. Přesto však americká měna nadále zůstává favoritem číslo na jedna na devizových trzích. Hlavním důvodem pro tento konsensus je rozdílná politika centrálních bank hlavních ekonomik v čele s americkým federálním rezervním systémem, který podle většiny analytiků směřuje k prvnímu zvyšování sazeb od roku 2006, zatímco v Evropě ECB v lednu ohlásila spuštění kvantitativního uvolňování a v Japonsku podobný program probíhá již od nástupu premiéra Šinzó Abeho do funkce. Dolar by tak měl být z fundamentálního hlediska měnou, jež bude v následujících měsících dále posilovat.

Česká koruna, jež v tomto týdnu výrazně posiluje vůči dolaru, aktuálně obchoduje na 24,20 korunách za dolar, a reaguje tak jen nevýrazným posílením na nečekaně horší údaje českého HDP. Vůči euru obchoduje na 27,65 korunách za euro. 

Česká ekonomika v roce 2014 nakonec spíše zklamala

Newsletter