Dolarový gamble

Trpělivost, napsal Ambrose Bierce v Ďáblově slovníku, je „menší forma zoufalství, převlečená za ctnost“.

Fed podle mnohých analytiků ve středů opustí ve své rétorice od slova „trpělivost“ a otevře tak cestu k potenciálnímu zvyšování úrokových sazeb již v červnu tohoto roku. Progres americké ekonomiky naznačuje možnou rezistenci, zatímco pozice na finančních trzích ukazují, že by jakékoliv pochybnosti ohledně růstu úrokových sazeb mohly způsobit skokový propad dolaru.

Americké ekonomické údaje v tomto měsíci byly téměř jednotně negativní. Maloobchodní tržby v minulém měsíci zaznamenaly největší tříměsíční pokles od pádu Lehman Borthers. Spotřebitelský sentiment propadl, stejně jako ceny výrobců. Podle indexu Bloombergu sledující míru „překvapení“ byly ekonomické údaje v tomto měsíci zklamáním více než kdykoliv od roku 2009.

Dolaroví býci nicméně těmto ukazatelům věnují pramálo pozornosti. Z části kvůli většině pozornosti věnované Fedu, který se zdá být zaměřen na zaměstnanost a mzdy – a vytváření nových pracovních míst bylo jednou z oblastí, jež byla překvapivě silná.

Z části je to proto, že investoři a ekonomové hledí za rámec prvního čtvrtletí. Konsensus pro hospodářský růst v USA se v prvních třech měsících roku propadl z 2,8 procenta na začátku února na dnešních 2,4 procenta. To by v normálních podmínkách bylo investory považováno za špatné zprávy. Tentokrát však ne: ekonomové předpovídají vzestup, přičemž konsensus růstu pro celý rok 2015 dosahuje 3 procent.

Dojde Fedu „trpělivost“?

Guvernérka Fedu Janet Yellenová se snaží přesvědčit trhy, že politika americké centrální banky je závislá na ekonomických datech. Otázkou je, jaká data má na mysli? Pokud vše na čem záleží je lepšící se stav trhu práce, růst úrokových sazeb se blíží mílovými kroky a dolarová rally bude pokračovat. Stejně tak, v případě, že zpomalení je pouze dočasné, mělo by být ignorováno.

Rizikem ale je, že dolaroví býci jsou až příliš sebejistí. Není vyloučeno, že Fed sice opustí od slova „trpělivost“, ale jeho rétorika bude obsahovat holubičí náznaky, s důrazem na ekonomickou slabost, potenciální negativní vliv silného dolaru, nebo náznak pomalejšího tempa růstu sazeb, než ekonomové čekali. Něco podobného očekává i notorický medvěd Marc Faber, jehož názory jsou v přímém kontrastu s většinou analytiků. Zatímco trhy vyhlížejí zvyšování sazeb nejpozději na podzim letošního roku, podle Fabera Fed v tomto roce k tomuto kroku nepřistoupí a ponechá tak sazby na nynějších historických minimech. 

Trh je tedy stále připraven na holubičí Fed. Sázky na silnější dolar přitom dosahují historických maxim, jak ukazují trhy s futures. Dokonce i mírné překvapení by tak mohlo znamenat velké cenové pohyby. 

David Bianco (Deutsche): Silný dolar sráží firemní zisky

Newsletter